Tutuklu yakınları: Cezaevlerindeki zulüm devam ediyor

Hasta ve infazları yakılan tutuklu yakınları Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde yaptıkları açıklamada, tutuklulara zulüm yapıldığını ve haklarının gasp edildiğini belirtti. 
Hasta ve infazları yakılan tutukluların serbest bırakılması için tutuklu aileleri tarafından Diyarbakır’da başlatılan Adalet Nöbeti eylemi 336’ncı gününde sürdü. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, bir kez daha hasta tutukluların serbest bırakılmasını ve infazı yakma uygulamasının son bulmasını istedi. Açıklamayı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tutuklu kalmasını insan hakkı ihlali olarak gördüğü ve doktorların “Cezaevinde kalamaz” raporu verdiği hasta tutuklu Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan yaptı. 
BİRÇOK KURUM DESTEK VERDİ
Tutuklu yakınlarının açıklamasına, tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER),Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Bağlar İlçe Örgütü ile Mezopotamya Dil ve Araştırma Derneği (MED-DER)  katıldı.
‘TUTUKLULARA ZULÜM EDİLİYOR’
Boltan burada yaptığı konuşmada, eylemlerinin 12’nci ayına yaklaştıklarını, ancak gelinen süreçte hiçbir taleplerinin karşılanmadığını söyledi. “Biz onlardan ağır bir şey istemedik, sadece çocuklarımızın haklarını verin dedik” diye devam eden Boltan, başta hasta tutuklular olmak üzere tüm tutuklulara zulüm edildiğini söyledi. Boltan, “Oğlum ile o gün konuştuğumda, arkadaşlarının açlık grevine girdiğini söyledi. Demek ki çocuklarımızın haklarını vermiyorlar diye, çocuklarımız greve giriyor. Bir kez daha söylüyoruz, biz çocuklarımızın davasının peşini bırakmayacağız” dedi.
/MA/
İlginizi çekebilir