Tutuklu gazetecilerin duruşma tarihi belli oldu: 16 Mayıs

Tutuklu gazeteciler hakkında 3 buçuk ay sonra hazırlanan iddianamenin kabul edilmesinin ardından tahliye talebini reddeden mahkeme, ilk duruşma için 16 Mayıs tarihini belirledi.

Benzer haberler

SOHR: Suriye ordusu ile HTŞ arasında Halep’te çıkan…

Son anketten Erdoğan’a kötü haber: Kılıçdaroğlu farkı…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 29 Ekim’de tutuklanan gazetecilerin duruşma günü belirlendi.

Soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirleri Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Hakan Yalçın, Selman Güzelyüz, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer tutuklu bulunuyor. MA muhabiri Zemo Ağgöz ile Mehmet Günhan ise tutuksuz yargılanıyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, gazeteciler hakkında tutukluluktan 3 buçuk ay sonra 17 Şubat’ta hazırlanan iddianamede, tüzel kişiliği bulunan Mezopotamya Ajansı da sanık olarak yer aldı. İddianamenin büyük bölümünü MA’da yayınlanan 149 haber oluşturdu. İddianamede açık ve gizli tanık ifadeleri de yer aldı.

İddianamede, gazetecilerin “örgüt üyesi” iddiasıyla cezalandırılmaları istendi.

Gazetecilerin avukatı Resul Temur’un yaptığı tahliye başvurusu Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilirken, duruşma tarihi olarak 16 Mayıs belirlendi.

/Kaynak: Kısa Dalga/

İlginizi çekebilir