Türkiye’nin Rojava’ya saldırılarına karşı uluslararası imza kampanyası

Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına karşı başlatılan kampanya ile tüm uluslararası kuruluşlara tavır alma ve acil adım atma çağrısı yapıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Bölgesi’ne dönük sivillerin hedef olduğu saldırılarına devam eden Türkiye’ye karşı imza kampanyası başlatıldı. Kuzey ve Doğu Suriye Toplumsal Diplomasi Platformu öncülüğünde başlatılan kampanya “Acil Eylem Çağrısı: Kuzey ve Doğu Suriye’de İnsanlığa Karşı Savaşı Durdurun” başlığını taşıdı.
Farklı ülkelerden birçok sivil ve demokratik kuruluşun iş birliğiyle başlatılan kampanyanın imza metni, internet ortamında online olarak imzaya açıldı.
İngilizce, İspanyolca ve Portekizce olmak üzere 3 dilde hazırlanan imza metninde, tüm uluslararası kuruluşlara Türkiye’nin saldırılara karşı tavır alma ve acil adım atma çağrısı yapıldı.
Benzer haberler

HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?

Reuters: İsrail, Arap ülkeleri ve Türkiye’ye…

Kampanyaya şu ana kadar İspanya, Brezilya, Meksika, Şili, Kolombiya, Hindistan, Çin, ABD, Almanya, İngiltere ve Irak gibi ülkelerde faaliyet yürüten insan hakları kurumları başta olmak üzere birçok örgüt, platform ve insan hakları savunucularından imza geldi.
İMZALAR BM VE LAHEY’E GÖNDERİLECEK
Kuzey ve Doğu Suriye Toplumsal Diplomasi Platformu üyeleri tarafından paylaşılan bilgilere göre, kampanyanın bitiş tarihi henüz belirlenmedi. Toplanan imzalar daha sonra açık bir mektup eşliğinde Birleşmiş Milletler, Lahey Uluslararası Adalet Divanı ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlara gönderilecek.
İmza metnine bu adresten ulaşılabiliyor:

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir