Türkiye’nin Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor: Gündemde Suriye ile görüşmeler var

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) yılın ilk toplantısını yarın yapacak. Suriye ile 12 senenin ardından başlayan üst düzey temasın da MGK gündemine gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki MGK toplantısında, ”Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürütülen operasyonlar” başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor..

Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun, Yunanistan’la Ege’de yaşanan sorun olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, ”Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına” yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

Benzer haberler

Teknoloji sektöründe işten çıkarma dalgası büyüyor: PayPal 2…

Demirtaş: Kaybetmeye sabrımız yok; ya başaracağız ya…

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da ele alınması beklenen toplantıda, tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye’nin barış için yürüttüğü çalışmalar, arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında gelinen son durumun da toplantıda ele alınması öngörülüyor.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir