Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen Rojavalı 3 Kürt genci, askerlerin işkencesine maruz kaldıklarını anlattı

Rojava’nın Amude kentinden 3 Kürt genç, Türkiye sınırında jandarmanın kendilerine işkence ederek feci şekilde dövdüğünü iddia etti. Gençler ardından sınırdan geri gönderildi.

Rûdaw’a konuşan 18 yaşındaki Dildar Mecid Süleyman ve kardeşi 16 yaşındaki Dilyar Mecid Süleyman ile 16 yaşındaki Malek Hetman kaçak olarak Türkiye’ye geçmek istediklerini ve oradan Avrupa’ya gitmek istediklerini, ancak Türkiye tarafında askerlerin kendilerini yakaladıklarını anlattı.

Benzer haberler

Amude’ye bağlı Sincak Sadun köyünden olan 3 genç ardından elbiselerinin çıkarttırıldığını, çıplak soyulduklarını, dövüldüklerini ve arkasından da işkenceye maruz kaldıklarını aktardı.

İşkenceye uğrayanlardan Dilyar Mecid Süleyman, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben, ağabeyim ve bir arkadaşım buradan sınıra gittik, duvarı geçtik. Kurşun attılar ve bizi bir köprünün olduğu yere götürdüler. Ardından bizi dövmeye başladılar. Akşam saatleriydi. Bizi fark etmişlerdi. ‘Kürt müsünüz, Suriyeli misiniz’ diye sordular. Ardından Müslüman mısınız diye sordular, sevindik. Herhalde bizi bırakacaklar diye düşündük. 2 defa bayıldım. Bayıltana kadar dövüyorlardı. Yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Odunla, demir boruyla bizi dövdüler. Sonra bizi oraya attılar, kendimize geldik. Bir çadır vardı, Amude yolunu sorduk ve sonrasında da hastaneye gittik. Şu anda ayağım kırık, başımın arka tarafında dikişler var.”

İlginizi çekebilir