Türkiye- Suriye- Rusya dışişleri bakanları bir araya gelecek

 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad Faysal ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bir araya geleceği bildirildi.  BAE’nin ise 3 ülke lideri arasındaki görüşmeye ev sahipliği yapmak istediği belirtildi. Öte yandan ABD’den bir heyet Türkiye ve Rojava’daki Kürtleri yakınlaştırmak amacıyla Ankara’yı ziyaret edeceği kaydedildi.

Üç ülke dışişleri bakanının 11 Ocak’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da 3’lü bir görüşme yapması bekleniyor. Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun daha sonra ABD’yi ziyaret edeceği gelen bilgiler arasında.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de dördüncü taraf olarak görüşmelere katılmayı talep ettiği belirtiliyor.

BAE Putin-Erdoğan-Esad zirvesine ev sahipliği yapmak istiyor

Şarkul Avsat’aki habere göre; geçtiğimiz hafta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Şam’da görüşen BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, Moskova’daki üçlü görüşmeye dördüncü taraf olarak katılma talebinde bulundu. BAE’nin Putin, Erdoğan ve Esad görüşmesine ev sahipliği talebini Suriye Devlet Başkanı’na ilettiği belirtildi.

Çavuşoğlu 16’sında Washington’a gidecek

11 Ocak’ta Moskova’da yapılması planlanan üç ülkenin dışişleri bakanları düzeyindeki görüşmeden sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 16 Ocak’ta Washington’a gideceği ve Beşar Esad’ın tutumuna ilişkin ABD yönetimi ile görüş alışverişinde bulunacağı kaydedildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, MİT Başkanı Fidan, Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Abbas ve iki ülkenin istihbarat başkanlarıyla 28 Aralık’ta Moskova’da bir araya gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye ile Suriye arasında gerçekleşen görüşmelere ilişkin “Söyleyebileceğim tek şey politikamız değişmedi. Acımasız diktatör Beşar Esad’ı eski durumuna döndürmek için ilişkilerini iyileştiren veya destek veren ülkeleri desteklemiyoruz” açıklamasını yapmıştı.

ABD’den Türkiye ile Rojava’yı yakınlaştırma çabası

Öte yandan ABD’den üst düzey bir ismin Ankara’yı ziyaret edeceği, Türkiye ile Rojava arasındaki sorunları çözmek için bazı girişimlerde bulunacağı iddia edildi.

Batılı bir diplomatın Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre Türkiye ile Kürtler arasında arabuluculuk çabalarının bir parçası olarak üst düzey bir ABD’li yetkili  bugün Ankara’yı ziyaret edecek..

ABD’nin  Rojava Kürtleri ile Ankara arasında bu yılın ortasında Türkiye’de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde yeni bir saldırıyı önleyecek “uzlaşmacı çözümler” aramayı amaçladığı belirtiliyoe.

Başka bir diplomatın ise, Ankara’nın “Suriye, Türkiye ve Rusya savunma bakanlarının Moskova’daki görüşmesinin ardından Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekilmeyi kabul ettiğini” ileri sürdü. Ancak diplomat, “Ankara ve Şam’ın PKK’yi ortak bir tehdit olarak gördükleri ve iki ülke için varoluşsal bir tehdit olduğu için her türlü ayrılıkçı gündeme karşı çalışacakları iki ülkenin birliktelik için çalışacaklarını” doğruladı.

 

/rd/

İlginizi çekebilir