Türkiye, Süleymaniye’ye uçuş yasağını 3 Ocak 2024 tarihine kadar uzattı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 3 Nisan’da, Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan Türkiye’ye doğru yapılan uçuşları yasaklamıştı. Ardınan Türk hava sahasını da Süleymaniye’ye giden uçaklara kapatmıştı. Kararın 3 Temmuz tarihine kadar geçerli olduğu ve söz konusu tarihte kararın yeniden değerlendirileceği belirtilmişti.

 

Bugün Türkiye’nin Süleymaniye’ye yönelik uçuş yasağının 3 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

Rûdaw’ın sorularını e-mail üzeri yanıtlayan Türk Hava Yolları (THY) Erbil Şubesi, Türkiye’nin Süleymaniye Uluslararası Havalimanına yönelik  uçuşların askıya alınması süresini 3 Ocak 2024 tarihine kadar uzattığını kendilerine bildirildiğini açıkladı.

THY yetkilileri, söz konusu karara uyulacağı 2024 başına kadar Süleymaniye’ye herhangi, bir uçak seferi düzenlenmeyeceğini kaydetti.

Ne olmuştu?

5 Nisan tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Türkiye hava sahasının Süleymaniye uçuşları kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatılmıştır.Söz konusu karar, Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde alınmıştır.İlk aşamada 3 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olması öngörülen karar, anılan tarihe kadar yakından izleyeceğimiz gelişmeler ışığında tekrar gözden geçirilecektir.”

3 Nisan 2023 tarihinde  Türk Hava Yolları Süleymaniye Havalimanı’na uçuşlarını Nisan ayı sonuna kadar askıya almıştı.Daha sonra yapılan açıklamada Süleymaniye Havalimanı ile uçuşlarının askıya alınmasının 3 Temmuz’a kadar uzatıldığı açıklanmıştı. Türkiye ayrıca Süleymaniye’den kalkan uçaklara hava sahasını kapatmıştı.

Süleymaniye’de 180 turizm şirketi Türkiye’ye yönelik turlar düzenliyor. Nisan ayında başlayan uçuş yasağı nedeniyle bu şirketler Türkiye’ye turistik turlarını durdurdu.

 

/rd/

İlginizi çekebilir