Türkiye Savunma Bakanlığı Kürdistan Bölgesi’ndeki ağaçları çalıştığı şirketlere veriyor

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Kürdistan Bölgesi topraklarındaki ağaçları, yerleştiği bölgelere yol yapım bedeli karşlığında şirketlere verdiği iddia edildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin sınır köyünde yaşayan bir köylünün Rûdaw’a ulaştırdığı görüntü ve bilgilere göre, Türkiye sınırda 3 yol yapımına devam ediyor ve bir yıldan fazladır da şirketler aracılığıyla ormanları keserek götürüyor.

rudaw’ın haberine göre isminin açıklanmasını istemeyen köylü, Türkiye’nin bazı bölgelerde 10-12 kilometre uzunluğunda yol yaptığını söyledi.

Benzer haberler

Mazlum Kobani: ‘Suriye-İran-Türkiye Koordinasyonu…

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Köylü, “Türkiye şirketlerle yol yapım bedeli karşılığında anlaşmış. Yol yapım bedelinin yüzde 30’unu Milli Savunma Bakanlığı’ndan alıyorlar, yüzde 70’ini de ormanlardan kestikleri ağaçları satarak karşılıyorlar. Şirketler kestikleri ağaçları Hakkari, Şırnak, Yüksekova ve Van’a götürüp satıyorlar” dedi.

Rûdaw’a konuşan Duhok Orman Müdürü Kawe Sabri, “Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki ormanları kestiğini bir yıl önce öğrendik. Bununla ilgili elimizde bazı belgeler var ve Kürdistan Bölgesi’ndeki ilgili tarafları bilgilendirmek için belge toplamaya deavam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kawe Sabri, konu ile ilgili Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı’nı resmi olarak bilgilendirdiklerini söyledi.

Özellikle çatışmaların devam ettiği 6 köyün doğasının büyük bir tahribata uğradığını belirten Sabri, bölgede 5 bin dönüm ormanın yandığını da ifade etti.

İlginizi çekebilir