Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan deprem bölgesi insan hakları raporu: ’17 kişi işkence ve kötü muamele gördü, bir kişi öldü’

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 11 kenti etkileyen Maraş merkezli depremlerin ardından yaşanan hak ihlallerini rapor haline getirdi.

Benzer haberler

Mersin’de polisevine düzenlenen saldırıda 10 sanığa…

Alman şirketleri geçen yıl Çin’e 11,5 milyar euroluk…

TİHV Dokümantasyon Merkezi, Antep, Maraş, Hatay ve Malatya Merkezli Depremler Sonrasında 6 – 27 Şubat 2023 Tarihleri Arasında Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı.

Rapor, yazılı ve görsel basının, uzmanlık ve meslek örgütleri ile diğer insan hakları örgütlerinin açıklamaları ve raporlarının taranması yoluyla hazırlandı.

Raporda, yaşananların ‘hakikati görünmez kılmak amacıyla hak bakış açısının tümüyle terk edildiğini endişe verici bir şekilde ortaya koyduğu’ belirtildi.

Raporda yer verilen hak ihlalleri şöyle:

* En az bir kişi gözaltında işkence ve diğer kötü muamele sonucu yaşamını yitirdi.

* Cezaevlerinde kolluk güçlerinin müdahalesi sonucu 3 mahpus öldü.

* 9 ayrı olayda 17 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı, 1 kişi yaşamını yitirdi.

* Refakatçisi olmayan 1902 çocuktan 82’sinin kimliği tespit edilemedi.

* Deprem bölgesinden haber takibi yapan 22 gazeteciye kolluk kuvvetleri ya da sivil kişiler tarafından müdahale edildi. 1 gazeteci yaralandı, 4 gazeteci gözaltına alındı. 2 gazeteci sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı.

* Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 575 kişi hakkında işlem yapıldı. 141 kişi gözaltına alındı, 27 kişi tutuklandı.

* RTÜK tarafından Halk TV, Tele 1 ve FOX TV kanallarına deprem ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili yayınları nedeniyle cezalar verildi.

* Deprem sonrası üniversitelerde eğitimin uzaktan sürdürülmesi kararını protesto eden 246 kişi işkence ve diğer kötü muamele uygulanarak gözaltına alındı.

* En az 20 olayda depremzedeler için yardım toplayan yurttaşlar, sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve belediyeler engellendi. 16 kişi gözaltına alındı, 6 kişi keyfi biçimde alıkonuldu. Bir kişi fiziksel şiddete uğrarken, bir kişiye para cezası verildi.

* Yardım toplama faaliyetine yönelik silahlı saldırıda 1 kişi yaralandı.

* En az 7 olayda yardım malzemelerine AFAD, kaymakamlık ve kolluk kuvvetleri tarafından el konuldu.

* Gelecek Partisi tarafından gönderilen 100 TIR’a, HDP tarafından toplanan 1500 çadır, 8 TIR ve 2 kamyon yardım malzemesine, 30 konteynere, 120 jeneratöre el konuldu.

/Kısa Dalga/

İlginizi çekebilir