Türkiye Barolar Birliği, Kızılay hakkında suç duyurusunda bulundu: İnsancıl hukuka aykırı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Kızılay yetkilileri hakkında, ‘güveni kötüye kullanma’ gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Kahramanmaraş depremlerinin ilk günlerinde Kızılay iştirakinin, deposundaki çadırları para karşılığı Ahbap Derneği’ne sattığının ortaya çıkması eleştirilere neden olmuştu. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise çadır satışının Kızılay Cemiyeti’nin değil, gelir üreten uzman şirketlerinin faaliyeti olduğunu söylemişti.

TTB açıklamasında, “kamu yararına çalışan dernek statüsünde faaliyetler yürüten Kızılay’ın başlıca görevi; doğal afet anında insan hayatını ve sağlığını korumak, açlık, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele etmek için azami çaba göstermek, uhdesinde mevcut çadırları kendisine verilen görev ve yetki kapsamında afet bölgesine ulaştırmaktır” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Sözü edilen görevi ifa etmek ve yurttaşların barınma sorununu bir an önce çözümlemek için uhdesinde bulunan çadırları derhal bölgeye göndermek yerine kurdurduğu işletme üzerinden satışa çıkarmak, Kızılay yöneticileri açısından tabi oldukları kanunlar çerçevesinde ceza sorumluluğunu doğurmaktadır.

Benzer haberler

Cemal Nebez Ödülü Kürtçe öğretmeni Zara Muhammedi’ye…

Amerika’dan İran’ın silah programını destekleyen Türk…

“Şüphelilerin açıklanan bu eylemi, ceza sorumluluğu yanında insancıl hukuka, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Hareketi temel ilkelerine, uluslararası insan hakları hukukuna da ayrıca ve açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

“Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Kızılay yetkilileri hakkında yukarıda bahsedilen nedenlerle ‘güveni kötüye kullandıkları’ gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.”

/BBC/

İlginizi çekebilir