Türkiye 130 milyon dolar karşılığında Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenecek

Bir Afgan hükümet yetkilisinin “The National” gazetesine verdiği demeçe göre, Türkiye NATO ile 130 milyon dolar tutarında bir anlaşma yaparak, NATO birliklerinin çekilmesi sonrası Kabil uluslararası havalimanının sorumluluğunu üstlenmeyi kabul etti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi merkezli The National gazetesine göre anlaşma, Türk hükümetinin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı savunma konusundaki kararlılığına ilişkin haftalarca süren belirsizliğin ardından büyük ölçüde memnuniyetle karşılandı. Haberde konuya ilişkin şu hususlara yer verildi:

TALİBAN BUGÜNE KADAR TÜRKLERE SALDIRMADI

Afganistan Havacılık İdaresi yetkilisi Mahmood Shah Abibi, anlaşmanın uluslararası topluma güvence sağlaması bakımından iyi bir çözüm olduğunu çünkü Taliban’ın bugüne kadar Türklere asla saldırmadığını kaydetti.

NATO üyesi ülkelerin askeri, sivil ve askeri uçakları Kabil havaalanında konuşlanmış durumda. ABD ve NATO birliklerinin geri çekilmesi için son tarih olan 11 Eylül yaklaşırken, diplomatik toplum sonrasında Afganistan’a giriş ve çıkışların güvenliği konusunda giderek artan bir endişe içerisinde.

Afgan yetkili, Türkiye ve NATO arasında yapılan anlaşmanın ayrıntılarının ve kesin devralma tarihinin henüz teyit edilmediğini söyledi. İkinci bir Afgan üst düzey yetkili de anlaşmayı doğruladı.

KABİL HAVALİMANINDA BUGÜNE DEK PEK ÇOK SALDIRI OLDU

Geçen yıl Aralık ayında Kabil havaalanı yakınlarına üç roket düşmüş, bir kişi ölmüş, iki kişi de yaralanmıştı. Hedefin ne olduğu ve saldırıyı hangi grubun gerçekleştirdiği hala belirsizliğini koruyor. 2016 yılında, bir intihar bombacısı, sürgündeki Afgan başkan yardımcısı General Abdul Rashid Dostum’u havaalanının yakınında hedef aldı. Ondört kişi öldü, 60 kişi yaralandı. IŞİD, sorumluluğu üstlendi.

Taliban ve IŞİD, Eylül 2017’de Kabil havaalanına ABD savunma bakanı James Mattis’i öldürmeyi amaçlayan roket saldırısını üstlendi. Hiç kimse yaralanmamıştı ve Mattis birkaç saat önce havaalanından ayrılmıştı. 2015 yılında, bir Taliban intihar bombacısı havaalanının girişe yakın bir kontrol noktasına saldırdı, beş kişiyi öldürdü ve 16 kişiyi yaraladı.

TÜRKİYE DEVRALSA DA SORUNLAR DEVAM EDECEK

Uluslararası Kriz Grubu’nun kıdemli Afganistan analisti Andrew Watkins, anlaşmanın uluslararası hükümetleri ve örgütleri rahatlatmakla birlikte Kabil havalimanını Türkiye işletiyor olsa bile birçok sorunların devam edeceğini söyledi.

Ancak Afganistan Havacılık İdaresi yetkilisi Mahmood Shah Habibi, Türkiye’nin Kabil havaalanının sorumluluğunu üstlendiği haberlerinin bazı korkuları gidereceğine inanıyor. Habibi, “Bu Taliban bugüne kadar Türklere hiç saldırmadığı için uluslararası topluma güvence sağlayacağından iyi bir çözüm. Ancak, Afgan hükümetiyle ortak bir girişim olmalı veya gelecek yıl sorumluluk Afganlara devredilmeli” dedi.

/Kaynak: Kronos/

İlginizi çekebilir