Türkan Elçi: Tahir Elçi’nin mezarı tahrip edilmedi

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin de mezarının bulunduğu Yeniköy Mezarlığı’ndaki demiler kimliği belirsiz kişi veye kişilerce çalındı. Türken Elçi de demirlerin bir ay önce çalındığını, olayı “kabri tahrip edildi” şeklinde haber yapmanın doğru olmadığını söyledi.

Bazı haber sitelerinde, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin, merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan kabrinin kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından tahrip edildiği öne sürülmüştü.

Yeniköy Mezarlığı’na giden Rûdaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak, Elçi’nin mezarlığının etrafında bulunan demir parmaklıkların yanı sıra  yerinden söküldüğünü söyledi.

Benzer haberler

Amerika, İran Dışişleri Bakanı’nın Washington ziyaretine…

FilmAmed yarın başlıyor

30 yıldır mezarlıkta görev yapan çalışan ise demirlerin satılmak için çalındığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi de, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptığını hatırlatarak, “Mezarlığın etrafındaki demirler üzerindeki topuzlar çalınmış. Bunun mezarlık tahrip edildi şeklinde haberleştirilmesini etik bulmuyorum. Basında mezarlıklara saldırı yapıldığı yönündeki haberler doğru değil” dedi.

Elçi, “Kaldı ki bu şu an olan bir durum değil, bir ay önce olmuştu, benim bundan haberim vardı. Olay hırsızlık olunca insanların duygularını sömürecek bir mevzuya dönüştürmek doğru değil. Ben bunu haksızlık olarak bulduğumu söylemek istiyorum” diye konuştu.

 

İlginizi çekebilir