Türk yetkiliden Suriye operasyonu açıklaması

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye’nin ”Irak’taki PKK’lilere yönelik sınır ötesi operasyonu tamamladıktan sonra Suriye’nin kuzeyindeki hedeflere yönelmeyi planladığını” açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, ”Türkiye’nin olası Suriye operasyonunun zamanlaması22 hakkında açıklamalarda bulundu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla açıklama yapan yetkili, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde sürdürdüğü ”Pençe-Kilit” operasyonu tamamlandıktan sonra Suriye’nin kuzeyindeki hedeflere yönelmeyi planladığını” söyledi. ”Suriye’nin Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olduğunu belirten” yetkili, “PKK’ye yönelik Irak’ta devam eden bir operasyon var. Bu tamamlandıktan sonra Suriye’de de belirli hedefler söz konusu” diye konuştu.

Benzer haberler

Amerika Rojava’daki sivil personelini Erbil’e çekti 

NATO, Ukrayna’yı üye yapma sözünü teyit etti

”Türkiye’ye yönelik PKK, PYD ya da IŞİD tehditlerinin kabul edilemez olduğunu” ifade eden üst düzey yetkili, ”Türkiye’nin güney sınırındaki tehditleri öyle ya da böyle temizleyeceğini” belirtti.

Türk hükümeti, İstiklal Caddesi’nde Pazar günü düzenlenen ve altı kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıdan PKK /  PYD’yi sorumlu tutmuştu.

KCK, SDG, YPG ve Rojava Özerk Yönetimi ise yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin iddialarını reddetmiş, ”Türkiye’nin bu saldırıyı Rojava’nın işgali için kullanmak, karanlık planlarını gerçekleştirmeye çalışmak için kullandığına” dikkat çekmiş ve  olayın aydınlatılmasını talep etmişlerdi.

/DW/

İlginizi çekebilir