Türk savaş uçakları Duhok kırsalını bombaladı

Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Kürdistan Bölgesi sınırları içindeki Duhok’un Amedi ve Akre ilçelerinin kırsal bölgelerini birkaç kez bombaladığı bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Akre Kaymakamı Şaban Berwarî  dün gece saat 23:30 sularında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Dinarte nahiyesine bağlı Kurtka ve Mîrgereş köylerini sınırlarını bombaladığını söyledi. Berwari bombardımanda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirtti.

Amedi ilçesindeki bombardımana ilişkin ise Mêrstekê köyü sakini Remzi Sergeli de dün gece saat 23:00 ile 03:00’a kadar savaş uçaklarının Metina Dağları ve çevresini defalarca bombaladığını söyledi.

Benzer haberler

HDP eski MYK üyeleri hakkında “Ermeni soykırımı…

UNESCO listesinde yer alan Sur’daki tarihi yapının…

Remzi Sergeli, üç aydır aralıksız Metina Dağları’nın bombalandığını herhangi bir can kaybı yaşandığına dair bir bilgi elde etmediğini ancak saldırıların köylülerde özellikle çocuklarda büyük korku ve paniğe yol açtığını dile getirdi.

Rûdaw’ın Duhok muhabiri Nasır Ali, bombardımanlarda  Metina Dağı eteklerindeki köylülere ait bağ ve bahçelerin alev aldığını, çıkan yangının bu sabah saatlerine kadar devam ettiğini aktardı.

TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı dün İran Devrim Muhafızları Ordusunun (Pasdaran), Kürdistan Bölgesi toraklarında “İran karşıtı örgütlere” karşı yeni bir operasyon başlatıldığını açıklaması ve Erbil’in Sidekan nahiyesini bombalamaya başlamasıyla aynı güne denk geldi.

/ rd /

İlginizi çekebilir