Türk polisi Kürt siyasi sığınmacıyı gözaltına aldı

 İran’dan kaçarak Ekim 2022’de Türkiye’ye giden Kürt siyasi sığınmacı Hüseyin Minbari, imza vermek üzere ikamet ettiği Manisa’da Göç İdaresi’ne gittikten sonra kendisinden haber alınamıyor. Ailesi Türkiye’nin Hüseyin Minbari’yi İran’a iade etmesinden endişe ediyor.

İran’da 2022 yılında düzenlenen protesto gösterilerine katılan Kürt aktivist Hüseyin Minbari, Tahran yönetiminin çok sayıda kişiyi gözaltına almasını ardından Rojhılat’ın Sine kentinden göç ederek eşi Şewgar Muhammedi ile Türkiye’ye yerleşmişti.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, Aralık 2022’de Manisa’da polis tarafından gözaltına alınan Kürt aile Muğla’daki bir mülteci kampında 6 ay gözaltında tutulduktan sonra Manisa’da ikamet etmeye başladı.

Benzer haberler

Diyarbakır’da DEM Parti’nin meclis üyeleri belli oldu: İşte…

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Denizlerimizi 10 yıl boyunca…

Kürt çifte, kentte ikamet ettiklerini belgelemek için 4 haftada bir göç idaresine giderek imza vermeleri zorunlu hale getirildi.

Şewgar Muhammedi (29), eşinin imza vermek için gittiği göç idaresinden bir daha dönmediğini, gün içerisinde sadece bir kez telefonla arayarak Muğla’daki mülteci kampına götürüldüğünü söylediğini aktardı.

Eşinin Türkiye tarafından İran’a iade edilmesinden endişe ettiğini belirten Meriwan doğumlu Şewgar Muhammedi, saatler geçmesine rağmen eşinden haber alamadığını söyledi.

/rd/

İlginizi çekebilir