Türk-İş ve Hak-İş sendikaları kamu işçilerinin zam teklifini hükümete sundu

Toplu sözleşme sürecinde ortak hareket eden Türk-İş ve Hak-İş, hükümete sundukları teklifte, kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini talep etti.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, hastaneler, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2021-2022 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde süreç resmi olarak başladı. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız, iki konfederasyon tarafından hazırlanan ortak talepleri bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sundu.

İşçi konfederasyonları, öncelikle kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini talep etti. Teklife göre toplu iş sözleşmesi imza tarihinden sonra işe alınanların taban ücreti de bu tutarın altında olmayacak. Bunun üzerine birinci yıl ilk altı ay için yüzde 20 oranında, diğer 6 aylar içinse enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep edildi.

Türk-İş ve Hak-İş ayrıca toplu sözleşme kapsamındaki işçilere; her yılın mayıs ayında 1500 TL ve eylül ayında 1500 TL olmak ‘ek ödeme’ istedi.

/duvar/

İlginizi çekebilir