Türk devletine ait SİHA’lar Mahmur Mülteci Kampını bombaladı

Türk devletine ait Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) saat 13:55’de Mahmur Mülteci Kampı’nı bombaladı.

Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), Mahmur Mülteci Kampı’nı bombaladı. ANF’nin geçtiği habere göre, Türkiye’ye ait olduğu belirtilen SİHA’ların saat 13.55’te Mahmur Kampı’nı bombaladı.
3 yıldır ambargo altında olan Mahmur’a yönelik saldırının detaylarına ilişkin net bilgilere ulaşılamadı.
Benzer haberler

DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı

Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok

ERDOĞAN ‘KULUÇKA YUVASI’ DEMİŞTİ
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da katıldığı bir televizyon programında Mahmur Kampı’na yönelik operasyon yapılacağını vererek, “Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kuluçka yuvası şehir merkezinde palazlanıyor. Eğer bunun üzerine biz gitmeyecek olursak, bu kuluçka yuvası üretmeye devam edecektir” açıklaması yapmıştı.
3 YILDIR AMBARGO ALTINDA 
Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr (Erbil) kentine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunup, Musul vilayetine bağlı olan Mexmûr Kampı 17 Temmuz 2019’dan beri ambargo altında. Kampta, 1993-1995 yılları arasında köy yakmaları, boşaltmaları ile koruculuk dayatmaları üzerine Şırnak ve Hakkari gibi sınır kentlerinden göç etmek zorunda kalanlar kampta yaşıyor.
BİRÇOK KEZ BOMBALANDI 
Bir yandan ambargo uygulanan kamp yine birçok kez Türkiye tarafından hava saldırıları düzenlendi. 15 Nisan 2020’de yapılan bombardımanda 3 kadın yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Sonrasında da birçok kez kamp bombalandı, siviller yaşamanı yitirdi.
BM ADIM ATMADI 
Erdoğan’ın sık sık hedef aldığı kamp, yıllardır ambargo altındadır. Kamp resmi olarak BM’nin bünyesinde olsa da onca saldırı ve ambargoya rağmen şimdiye kadar hiçbir girişimde bulunmadı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir