Tunus kıyılarında son dört günde 5 göçmen teknesi battı: 67 kişi kayıp

Sahra Altı Afrika ülkelerinden göçmenlerin Avrupa’ya gitmek için yoğun olarak kullandıkları Tunus kıyılarında tekne faciaları can kayıplarına neden oluyor. Son dört günde Sfaks kenti açıklarında 5 tekne batarken 67 göçmen kayboldu. İnsan hakları örgütleri en az 19 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Avrupa’ya ulaşmak için Afrika ülkelerinden yola çıkan göçmenlerin rotaları üzerinde bulunan Tunus kıyılarında son günlerde üst üste çok sayıda tekne alabora oldu.

euronew’de yer alan haberde, göçmen teknelerinin sayısının arttığı Sfaks kıyılarında son dört günde 5 tekne battı. Bu teknelerde bulunan göçmenlerden 67’si kaybolurken 9’unun cansız bedenine ulaşıldı.

Sfaks kıyılarında tekneleri alabora olan 5 kişi de Mahdia açıklarında sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Tunus sahil güvenlik ekipleri, sadece son dört günde İtalya’ya doğru yola çıkan 80 tekneyi durdurduklarını ve 3 binden fazla göçmeni gözetim altına aldıklarını açıkladı.

İtalya sahil güvenlik ekipleri de perşembe günü yaptıkları iki operasyonda 750 kişiyi kurtardıklarını duyurmuştuİtalya’ya ulaşan göçmen sayısı katlandı

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre geçen yıl bin 300 olan Tunus’tan İtalya’ya ulaşan göçmen sayısı bu yılın ilk dört ayında 12 bine ulaştı.

Aynı dönemde Tunus sahil güvenliği 14 bin göçmeni taşıyan onlarca teknenin denize açılmasına engel oldu. Geçen yıl bu sayının yaklaşık 3 bin olduğu kaydedildi.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir