Tuncel ve Kışanak’ın duruşması başladı

DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve DBB eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında açılan davanın duruşması başladı. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 10’uncu duruşması, Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Duruşmaya, Kışanak bulunduğu Kandıra Kapalı Cezaevi’nden, avukatları Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ile Mehmet Emin Aktar ve Mesut Beştaş ise Diyarbakır Adliyesi’nden Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tuncel ise hastane sevki nedeniyle karantinada olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Dava öncesi polis, adliye önünde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. 

Benzer haberler

İran, Kürdistan Bölgesi’ni bombalamaya devam ediyor

BM Uluslararası Sivil Toplum Koalisyonu: Türkiye Kürdistan…

Tuncel ve Kışanak’ın avukatlarının talepleriyle başlayan duruşma devam ediyor.  

 DAVA İSTİNAFTAN DÖNDÜ

 DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 15 yıl, DBB eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a ise 14 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Tuncel ve Kışanak’ın avukatları, mahkemenin verdiği kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Yerel mahkemenin verdiği hükmün, Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Dairesi tarafından bozulmasının ardından dava yeniden Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

/MA/

İlginizi çekebilir