TİP, TKP, EMEP ve Sol Parti’den HAMAS’a destek

 HAMAS’ın İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adıyla başlattığı saldırı sonrası TİP, TKP , EMEP ve SOL Parti saldırıda bulunan ve sivilleri katleden HAMAS’a destek açıklamasında bulundu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı saldırının ardından Türkiye’den siyasetçiler ve siyasi partilerden açıklamalar geldi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de Hamas’ın İsrail’e “Aksa Tufanı” adlı operasyon başlatmasının ardından açıklamalarda bulundu.

TİP, X üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Filistin’in halkının ve kendini savunma hakkının yanındayız. Barış yerine savaşı tercih eden tarafın siyonistler olduğunu biliyoruz. Öte yandan savaş koşullarında dahi sivillerin hedef alınmasını, işkence edilmesini, çocukların esir alınmasını hiçbir şartta kabul edilemez buluyoruz.”

Türkiye Komünist Partisi (TKP) de İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin yaptığı açıklamada Hamas’a destek sundu.

TKP, resmi X hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İsrail işgalden ve saldırganlıktan tamamen vazgeçmediği sürece Filistin halkının eylemleri meşrudur. Filistin devleti kurulmadan barış olmaz. Filistin halkının yanındayız.”

EMEK Partisi (EMEP) Başkanı Selma Gürkan da X hesabı üzerinden İsrail’e karşı saldırı başlatan Hamas’ın ismini anmayıp “İsrail siyonizmi yıllardır Filistin halkının en meşru haklarına bile saldırganlıkla cevap vermiş, Filistin ve İsrail meselesi emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin bölgede siyasi güç olma emellerinin zemini olmuştur” açıklaması yaptı.

Öte yandan SOL Parti de konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Filistinlilerin işgal edilen evlerinden başlayarak İsrail topraklarına sıçramış olan savaşın asıl sorumlusu yine Siyonizm ve destekçisi Amerikan emperyalizmidir.

Bir daha iki ülke halkının da hedef olmaması için korsan İsrail devletinin yenilgiye uğratılması, emperyalizmin ve ürünü siyonizmin bölgemizden def edilmesi gerekir.

Bölgede barışın sağlanabilmesi için İsrail işgal ettiği Filistin topraklarından çıkmalı, Filistin halkının bağımsızlık iradesi temelinde bir çözüme odaklanılmalıdır.”

 

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir