Time: Canan Kaftancıoğlu Türkiye’nin Navalni’si

Haftalık Time dergisinin son sayısında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla yapılan bir röportaj ve onunla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yer aldı.

Derginin Orta Doğu muhabiri Joseph Hincks’in imzasını taşıyan haberde, muhalif Rus lider Aleksey Navalni ile kıyaslanan Kaftancıoğlu için “Muhalefetin dişli kurmay başkanı” denildi.

Joseph Hicks, “önümüzdeki günler ya da haftalar içerisinde hakkındaki 10 yıla yakın hapis cezasının kesinleşmesiyle cezaevine girmeyi bekliyor” dediği Kaftancıoğlu’nu şöyle tanıtıyor:

“Kaftancıoğlu Türkiye siyasetinde alışılmadık, yeni bir şeyi temsil ediyor: Muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski tüfeklerine kafa tutmaktan ya da ülkesinde marjinalleştirilenlerden yana tavır almaktan korkmayan seküler ve solcu bir kadın. İstanbul’daki parti örgütünün başı olarak (2019 yerel seçimlerinde) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır aldığı en büyük seçim yenilgisinde hayati bir rol oynadı. 49 yaşındaki politikacı şimdi Cumhurbaşkanı’nın ilgi odağında.”

Hicks, ekibiyle birlikte “İstanbul seçimlerini iki kez kazanmak zorunda kalan” Kaftancıoğlu hakkında 8 yıl önce attığı tweetlere dayanılarak açılan davada “terör propagandası” ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamalarıyla neredeyse 10 yıl hapis cezasına hükmedildiğini hatırlatıyor.

Kaftancıoğlu’nu Navalni’ye benzetti

Uzmanların bunu “Türkiye’de yargının Erdoğan’ın şahsi iktidarının bir aracı olduğunun yeni bir kanıtı” olarak değerlendirdiklerini kaydeden Hicks, siyasi muarızları hapsetmenin “güçlü adamın” siyasi taktiklerinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu yazıyor.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ülkede binlerce akademisyen, ordu mensubu ve gazeteci hakkında çok kapsamlı terörle mücadele yasalarına dayanılarak davalar açıldığını kaydediyor, aynı yıl “Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını engelleme” sözü veren dönemin HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da tutuklandığını hatırlatıyor.

Hicks’in daha sonra Kaftancıoğlu ile Rus muhalif Aleksey Navalni ve Belaruslu muhalif Maria Kolesnikova arasında paralellik kurduğu satırları ise şöyle:

“Fakat ana muhalefet partisinin önde gelen bir mensubunun hapse gönderilmesi uzmanlara göre yeni ve daha yüksek bir eşik. (…) Siyasi muarızları hapse atmak güçlü adamın yönetme rehberinin en önemli bileşenlerinden biri. Rusya’da Aleksey Navalni ve Belarus’da Maria Kolesnikova gibi Kaftancıoğlu muhalefetin, Türkiye’nin geleneksel kimlik politikalarına ebeveynlerinden çok daha az bağlı olan Y ve Z kuşağını kendisine çekebilmesi açısından kilit öneme sahip bir isim. ABD politikasında ona doğrudan denk düşen bir isim yok ama Georgia eyaletindeki Demokrat seçim kampanyasını yürüten Stacy Abrams yakın bir örnek olabilir.”

Hicks Washington merkezli Project on Middle East Democracy adlı düşünce kuruluşunun Türkiye Masası Başkanı Merve Tahiroğlu’nun sözleriyle Kaftancıoğlu’nun “Kıvrak bir stratejist, dişli bir kurmay başkanına benzetilebilecek, birçok önemli karara imza atan güçlü bir kadın” olduğunu aktarıyor.

2023: ‘AKP ilk kez yenilgi ihtimaliyle yüzyüze’

Time muhabiri Hicks, bütün bunların tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğinin gerilediği ve AKP’nin yaklaşan 2023 seçimlerinde, 2002’de iktidara geldiğinden bu yana ilk kez yenilgi ihtimaliyle karşı karşıya gelebileceği anlamına geldiği bir dönemde yaşandığını yazıyor.

Cumhurbaşkanının “salgınla mücadele, ekonominin içine düştüğü kaos ve Türk askerini bir çok cepheye birden sürme” gibi konularda eleştirilerle karşı karşıya olduğunu yazan Hicks, bunlara ek olarak ABD’nin geçen yıl Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı aldığını da hatırlatıyor ve Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda petrol ve gaz arama hamlesinden dolayı yaptırım uygulamaya karar verirse bunun da mali sıkışıklığı artıracağını kaydediyor.

ABD’de bu yıl göreve başlayan Başkan Biden’ın Türkiye’ye insan hakları konusunda çok daha sert bir tavır alacağının işaretlerini verdiğini, resmen açıklama yapmasalar bile Kaftancıoğlu’na ne olacağını yakından izleyeceklerini ekliyor.

https://time.com/5941493/kaftancioglu-erdogan-turkey/

/BBC/

İlginizi çekebilir