Times: Finlandiya ve İsveç bu yaz NATO’ya katılmaya hazırlanıyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Kuzey’deki ülkeler NATO’ya girme planları yapıyor. İngiliz The Times gazetesi, Finlandiya ve İsveç’in bu yaz NATO’ya katılmaya hazırlandığını yazdı.

sya ile Ukrayna arasındaki savaş, Soğuk Savaş yıllarının iki kutuplu dünyasını yeniden şekillendiriyor. Kuzey’deki savaş nedeniyle kendi güvenlerinden endişe eden ülkeler, NATO’ya katılım için planlamalar yapıyor.

Ukrayna’nın NATO’ya girme planı, Kiev adına olumsuz sonuçlanırken, İngiliz The Times gazetesinde çarpıcı iddia gündeme geldi. Bölge ülkelerinden Finlandiya ve İsveç’in birliğe dahil edilmesi için çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Benzer haberler

Polonya Başbakanı Morawiecki: AB göç anlaşmasına hayır…

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ‘Yapay Zeka Güvenlik…

“BU YAZA İTTİFAKA KATILACAKLAR”

Gazetede yer alan habere göre, konuyla ilgili bir yetkili, “Rusya’nın büyük bir stratejik hata yaptığını” belirterek söz konusu iki ülkenin yaz aylarında ittifaka katılmaya hazır göründüğünü ifade etti.

ABD’li yetkililer, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Finlandiya ve İsveç’in üyeliğinin görüşüldüğünü söyledi. Haberde, Finlandiya’nın haziran ayında, İsveç’in de onu müteakip başvuru yapmasının beklendiği vurgulandı.

 

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir