TEV-ÇAND: Sinema yönetmeni Mensûr Kerîmiyan hayatını kaybetti

Mezopotamya Kültür Sanat Hareketi (TEV ÇAND), Hilala Zêrîn Hareketi, Kültür Komitesi, Sanatçılar Birliği ve Aydınlar Birliği, Türkiye’nin Rojava’ya  yönelik saldırılarına ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Açıklama, çok sayıda sanatçı, aydın ve sinemacının katılımıyla Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi önünde yapıldı.

Açıklamayı okuyan TEV-ÇAND Mezopotamya üyesi Aram Hesen, ”işgalci Türk devletinin varlığını Kürt halkının ve Kürdistan’ın yokluğu üzerine kurduğuna, bu nedenle hiçbir ahlaki standart ve toplumsal değer tanımadığına” dikkat çekti. Aram, ‘‘Türk devletinin faşist, soykırımcı, işgalci bir anlayışla saldırdığına dikkat çekerek, son dönemde bölgeye yönelik saldırıları da bu kavramın bir parçası olarak” tanımladı.

Aram Hesen, ‘‘işgalcilerin halkın yaşam, hizmet ve sosyal merkezlerini bombaladığını, bu saldırılarda çok sayıda Rojavayê Kurdistan, Kuzey ve Doğu Suriye yurttaşının şehit olduğunu” hatırlattı.

Benzer haberler

”Bombalamada şehit olanlardan birinin kültür çalışanı Mensur Kerimiyan olduğunu” dile getiren Aram Hesen, Mensur Kerimiyan’ın isyanıyla anılan Rojhilatê Kurdistan’ın Sine şehrinden olduğunu ifade etti.

Hesen, Kerimiyan hakkında şu bilgileri paylaştı: “Mensur Kerimiyan, direniş kültürüyle büyüdü. Kurdistan’ın dört parçasında görev yaptı. Yurtsever duygularla Kurdistan’da sanat yaptı. Dema Dirîreşkan, Şengal, Kobanê ve Evina Kurd filmlerin yapımında rol aldı. Son olarak İran rejiminin baskısıyla Rojavayê Kurdistan’a taşındı.

Açıklamanın sonunda Aram Hesen, “Devrimci sanat yaratarak düşmanın kara yüzünü ortaya çıkaracağız ve şehitlerimizin izinden yürüyeceğiz.” dedi.

 

/ANHA/

İlginizi çekebilir