Tasnim: Ankara, Suriye muhalefetine Türkiye’den ayrılma talimatı verdi

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Ankara’nın Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) Türkiye’den ayrılmaları için talimat verdiğini iddia etti.

Tasnim’in birkaç kaynağa dayandırdığı özel haberinde, Şam’la ilişkilerini gözden geçiren Türkiye’den bir yetkilinin geçen hafta SMDK Başkanı Salim Muslat’la toplantı yaptığı ve muhalif grupların Türkiye’den ayrılması talimatını aktardığı kaydedildi.

Türk yetkilinin görüşmede “Ankara’nın Şam’la ilişkileri yeniden tesis etmeye kararlı olduğunu ve Suriyeli muhaliflerin bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini” söylediği belirtildi.

Haberde aktarılana göre, Ankara Suriyeli muhalif örgütün Türkiye’deki tüm siyasi ve medya faaliyetlerine son vererek yeni bir ülkeye gitmesini istediğini aktardı.

Benzer haberler

Kaynaklar, SMDK lideri Muslat’ın da Türkiye’den gitme talebini kabul ettiğini ve Suudi Arabistan’a gitmeyi teklif ettiğini belirtti.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdulrahman Mustafa’nın ise Ürdün’e gitmeyi önerdiği kaydedildi.

Habere göre Suriye muhalefetine yakın medya kuruluşları da son dönemde Türkiye’yi sert eleştiren haberler yapmaya başladı.

Suriyeli muhaliflerin Ankara’daki ofisi de Mart 2022’de kapatılmış, bu kararın ‘ekonomik gerekçelerle alındığı’ bildirilmişti.

 

/ rd /

İlginizi çekebilir