Taşçıer: Kürtçeye bu kadar düşmanlık yeter

HDP’li Milletvekili İmam Taşçıer, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Meclis Genel Kuruluna Kürtçe seslendi; “Talebim, Kürtçenin de resmî dil ve eğitim dili olmasıdır. Kürtçeye yapılan düşmanlık yeter, kabul edilemez” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel kurulunda söz alarak 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla konuşma yaptı.

21 Şubat Dünya Anadil Günü’nün Türkiye’de yaşayan 25 milyon Kürt’ü ilgilendirdiğini belirten Taşçıer, “Ben de 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nü kendi ana dilim olan Kürtçeyle kutlayacağım, onun için de birkaç kelime söylemek istiyorum. Birkaç cümleyle konuştuğum dil benim ana dilim olan Kürtçe idi. Meclis tutanaklarına x diye geçecek. Ben şunu dedim, Türkçesini söylüyorum: ‘21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nü kutluyorum. Talebim, Kürtçenin de resmî dil ve eğitim dili olmasıdır. Kürtçeye yapılan düşmanlık yeter, kabul edilemez’ idi” dedi.

Benzer haberler

Emin Gürses’ten Sırrı Süreyya Önder’e tehdit :…

Çin ile Amerika arasında Güney Çin Denizi’nde savaş…

Rudaw’ın haberine göre Taşçıer’in konuşmasının devamında şunları belirtti:

“Türkiye’de yaşayan 25 milyon Kürt, benim Kürtçe konuşmamı anladılar ama Türkiye’de yaşayan 25 milyon Kürt’ün hepsi şu Mecliste konuşulan Türkçe’yi tam olarak anlayamıyorlar. Bunun için bu Meclis görev alıp eşit davranmalı, kendi vatandaşlarına Kürtçe’nin bir an önce eğitim dili olması için önünü açmalıdır. Üç yıl önce 9 parti tarafından Diyarbakır’da Kürt Dil Platformu kuruldu “Platforma Zimane Kurdî” ismiyle üç yıldır çeşitli aktiviteler düzenliyor.

Geçen yıl bu Meclise de geldi, randevu aldı, partilerle görüştü, Ankara’da sivil toplum kuruluşlarıyla görüştü. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Kürtçe, resmî dil ve eğitim dili olsun diyen mektuplar yazdı. Türk Dil Kurumuna mektup yazdı Kürtçe’nin geliştirilmesi için, Millî Eğitim Bakanlığına mektup yazdı eğitim dili olması için, Diyanet İşleri Başkanlığına mektup yazdı Kürtçe hutbe verilmesi için.”

 

İlginizi çekebilir