Tanınmayacak hale getirilen cenazeler ailelere verilmiyor

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren ve tanınmayacak hale getirilen HPG’lilerin cenazeleri ailelerine teslim edilmiyor.  

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından hem bölge kentlerinde hem de Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan alanlarda başlatılan operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren birçok HPG ve YJA-Star üyelerinin cenazeleri ailelerine verilmiyor. Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Avaşîn bölgesinde 3 Mayıs’ta kimyasal silah sonucu yaşamını yitirdiği belirtilen Bişeng Hezer ile Mardin’in Bagok Dağı kırsalında 8 Mayıs’ta yapılan bombardımanda yaşamını yitiren Musa Anter Çatak da bunlardan bazıları.  

CENAZEYE İŞKENCE  

YJA-Star üyesi Bişeng Hezer’in annesi Ayşe Hezer, kızının yaşamını yitirdiği haberini televizyon ve bazı sanal medya hesapları üzerinden öğrendiğini aktardı. Paylaşılan görüntülerde kızına işkence yapıldığını gördüğünü kaydeden anne Hezer, askerlerin kızının cenazesine işkence yaptıklarını ifade etti. Bu durumun görüntülere de yansıdığına değinen Hezer, ölüm haberini duymaları üzerine avukatlarıyla Şırnak Cumhuriyet Savcılığına başvurduklarını ifade etti. Daha sonra Şırnak Devlet Hastanesi’ne gittiklerini söyleyen Hezer, avukatlarının devreye girmesiyle kan örneği verdiklerini kaydetti. 

KİMYASAL SİLAH  

Bazı kaynakların hastane morgunda cenazelerin olduğunu belirtmesine rağmen kendilerine herhangi bir cenazenin gösterilmediğine aktaran Hezer, “Kızım arkadaşlarıyla birlikte kimyasal silahla öldürüldükten sonra yerlerde sürüklendi. Cenazelerde tek bir mermi izi bile yok. Günahtır, yazıktır, vicdansızlıktır. Vicdanınız yok mu? Cenazelerini bekleyen annelere sesleniyorum; Susmayın, gelin birlikte çocuklarımızın cenazelerini alalım” diye konuştu. 

‘CENAZEYİ VERMEYECEĞİZ’ 

Musa Anter Çatak’ın babası Sait Çatak ise, oğlunun 5 arkadaşıyla birlikte yaşamını yitirdiğini haberlerde öğrendiğini dile getirdi. Olaydan 12 gün sonra tanımadığı bir telefon kullanıcısı tarafından arandığını söyleyen Çatak, kendisine “Çıkan bir çatışmada oğlun öldürüldü. Mardin’e gelip kan vermeniz gerekiyor. Eğer gelmezseniz size cenazenizi vermeyeceğiz” denildiğini kaydetti. 

Eşiyle birlikte daha sonra Mardin’e gittiklerini belirten baba Çatak, “İlk olarak savcılığa gittik. Savcılık, hastaneye gitmemizi söyledi. Hastaneye gittik. Orada da bizi çok oyaladılar ve ‘gidin başka bir gün gelin’ dediler. Birkaç gün sonra yine hastaneye gittik. Cenazeleri görmek istedik. Ancak savcı cenazelerin tanınmayacak hale olduğunu belirterek, talebimizi reddetti” diye konuştu. 

DNA örneği verdiğini ancak halen cevap alamadıklarını ifade eden Çatak, Bir an önce oğlumun cenazesini almak istiyorum. Cenazemizi almadan bize rahat uyku yok” dedi. 

/MA/

İlginizi çekebilir