Tahir Elçi İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü, Cumartesi Anneleri’ne verildi

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nın 2. İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü, Ankara’da düzenlenen törenle Cumartesi Anneleri’ne verildi.

Ödülü Cumartesi Anneleri’ne takdim eden CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir devlet için faili meçhul olay, o devletin en büyük ayıbıdır” dedi.

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nın 2. İnsan Hakları ve Özgürlük Ödül töreni, bu akşam Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.

CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törende İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü Cumartesi Anneleri’ne verildi.

Açılış konuşmasını yapan Tahir Elçi’nin eşi CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, şunları kaydetti:

“Mesleki hayatının neredeyse tamamını insan haklarına ve cezasızlıkla mücadeleye vakfetmiş, savaş karşıtı ve şiddetsiz toplum tahayyülü olan hukukun ve adaletin hakim olduğu bir düzenin inşası için mücadele veren bir hukukçunun mirasını devralan Tahir Elçi Vakfı, bu yılki ödülü Cumartesi Anneleri’ne vermeye değer görmüştür. İzninizle bunu herkesin bildiği ama hatırlatmakta beis görmediğimiz, hatırladıkça bize güç veren, mücadele ve itiraz kudretine alan açan birkaç gerekçesinden bahsetmek isterim.

“Göğüslerinde mezar taşına dönmüş fotoğraflar…”

Bir hukuk düzeninden kara bir leke olan cezasızlığın karşısında göğüslerinde mezar taşına dönmüş fotoğraflarla adaleti talep ettikleri için, sivil itaatsiz, şiddete başvurmadan, incitmeden bir hak mücadelesi verdikleri için, tüm engelleme ve hukuksuzluklara rağmen adaleti bekledikleri, vazgeçmedikleri, bu inancı göğsünde bir fotoğraf gibi taşıyıp hep sürdürdükleri için, toplumun kendini ifade edemeyen kesimlerine, bir dil, bir ağız oldukları için, haklarını gasp edenlere, yaşamlarını çalanlara karşı, yılmadan yaşam hakkı unutma yüzleşme hakkı talep ettikleri, cezasızlık geleneğini hukuktan kesip atmak istedikleri için ‘Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz’ diyenlerle aynı sese sahip olan, en doğal hakları olarak adaleti talep eden, faili meçhul yakınlarına müteşekkil Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi bizim nazarımızda, oldukça önemli bir yere sahiptir.

“Bir yanımız da buruk”

Ödülü Cumartesi Anneleri’ne takdim ederken uzun ve çetin bir mücadelenin hakkını teslim etmekle gururlandığımız gibi bir yanımızın da buruk olduğunu dile getirmek isterim. Ödülü Cumartesi Anneleri’ne takdim ederken, burukluk yaşıyoruz çünkü hayatları umudun ve umutsuzluğun mağlubiyeti ve galibiyeti arasında gidip gelenlere bu ödülü takdim ediyoruz. Ödülü Cumartesi Anneleri’ne takdim ederken burukluk yaşıyoruz çünkü belki bir gün bulunur, belki bir gün döner, belki bu bir rüya, belki yaşıyor, belki ölmedi, belki de failler bulunacak ve hak ettikleri cezayla cezalandırılacaklar beklentisiyle hayata tutunmaya çalışanlara takdim ediyoruz.”

Kılıçdaroğlu: Bu ayıptan devletin kesinlikle kurtulması lazım

Cumartesi Anneleri’ne İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü’nü Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Kılıçdaroğlu, törende özetle şunları söyledi:

“Bir devlet için faili meçhul olay, o devletin en büyük ayıbıdır. Bu ayıptan bir devletin kesinlikle kurtulması lazım. Eğer demokrasiyi ve insan haklarını savunuyorsak, insana değer veriyorsak bu ayıptan devleti mutlaka kurtarmamız gerekiyor. Bunun yolu da mücadeledir. Cumartesi Anneleri’nin mücadelesi bu açıdan bir hak mücadelesidir. Sadece bizim değil, bütün insanlık tarihinin saygı duyması gereken bir mücadeledir.”

Tahir Elçi İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü’nün ilki geçen yıl, Tahran’da İran polisi tarafından darpedilerek öldürülen Jina (Mahsa) Emini’ye atfen ailesine verilmişti.

 

/rd/

İlginizi çekebilir