Suudi Arabistan son 6 ayda 120 kişiyi idam etti

Suudi Arabistan’da bu yılın ilk 6 ayında 120 kişinin idam edildiği bildirildi. İdam edilenlerin 19’u yabancı uyruklu olduğu kaydedildi.

Avrupa Suudi İnsan Hakları Örgütü, 2022 yılının ilk altı ayında 120 kişinin idam edildiğini açıkladı.

İdamlar en çok Mart ayında gerçekleşti. Mart’ta Suudi Arabistan yönetiminin aynı günde 81 kişinin kafasını kesmek suretiyle idam etmesi dünyayı şok etmişti.

Suudi Arabistan’ın 2019’da 186 idam ile dünyada en çok idam uygulayan ülke olarak birinci sırada yer almıştı.

İnsan hakları örgütü, ocak ve haziran arasındaki idamların, 2021’e kıyasla yüzde 80’lik şok edici bir artış gösterdiğini ortaya koydu. 2022’deki sayı, 2020 ve 2021’dekinden daha fazlası oldu.

Bu yılın ilk yarısında idam edilen 120 kişiden 19’u yabancı uyruklu. Verilere göre, 9 Yemenli, 3 Mısırlı, 2’si Endonezyalı diğerleri ise Ürdünlü, Suriyeli, Filistinli, Etiyopya ve Myanmarlı 19 yabancı idam edildi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın ülkedeki bazı insan hakları ihlallerini ortadan kaldırma sözüne rağmen, önde gelen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin Suudi Arabistan’ın insan hakları itibarını zedelediği bildiriliyor.

Hükümlüler hayati ekonomik hedeflere karşı saldırı planlamak, güvenlik güçlerini öldürmek, işkence, adam kaçırma, tecavüz ve silah kaçakçılığı ile suçlanıyordu.

Uluslararası Af Örgütü Suudi Arabistan’ın 2020’de en fazla kişiyi idam eden beşinci ülke olduğunu açıklamıştı.

Listede Suudi Arabistan’ın önünde Çin, İran, Mısır ve Irak yer alıyordu.

 

/rd/

İlginizi çekebilir