Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden adalet çağrısı

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin, adalet talebiyle gerçekleştirdiği eylemin 92’nci ayında, cezasızlık politikasına tepki göstererek mücadele vurgusu yapıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Kobanê’ye gitmek için Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren “33 Düş Yolcusu” için başlattığı eylemin 92’nci ayında  Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde gerçekleştirdi. Katledilen 33 kişinin bulunduğu ve “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartların açıldığı açıklamada katliamda 33 Düş yolcusunun fotoğrafları açıldı. Anmaya yaşamını yitirenlerin yakınları ile katliamdan yaralı kurtulanlar, Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi üyeleri, Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, İnsan Hakları Derneği İstanbul Hapishane Komisyonu üyeleri, Sosyalist Gençlik Dernekelri Federasyonu (SGDF) üyeleri, Gençlik Örgütleri ve çok sayıda kişi katılırken sık sık, “Suruç şehitleri ölümüzdür”, “Suruç için adalet, herkes için adalet” ve “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Açıklamayı inisiyatif adına Suruç Katliamından yaralı olarak kurtulan, HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay yaptı.

‘PLANLI BİR KATLAİMDI’

Suruç katliamın planlı bir katliam olduğuna dikkati çeken Türkay, belge ve delillerin olmasına rağmen katliamın hala aydınlatılmadığını söyledi. Suruç katliamı davasında adil bir yargılamanın olmadığına dikkati çeken Türkay,”Katliamın aydınlatılması için söylediklerimiz dikkate alınmadı aksine mahkeme salonlarında söylediklerimiz hakaret olarak kabul edildi. Ailelerimize ve avukatlarımıza soruşturma açıldı. Suruç katliamı davasında adil bir yargılamanın yapılmadığını söylememiz suç sayıldı. Daha önce Ankara katliamı davasından 104 kez ağırlaştırılmış müebbet ve Suruç katliamı davasından 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yakup Şahin’e katil diyen ailelerimizin sözü kesildi. Gerçeklere kulaklarını kapatan mahkemeler bizim adalet arayışımızı mahkûm etmek istedi” diye belirtti.

Benzer haberler

KURKUT ANILDI

Kemal Kurkurt Davası için de adalet istediklerini belirten Türkay, her yerin ve her sokağın artık adalet talebi için mücadele alanı olması gerektiğine vurgu yaptı. Türkay devamla, “Adalet mücadelelerine konu olan mahkemeler de de Suruç katliamıyla aynı kaderi paylaşıyor. 2017 yılında Newroz alanında polis kurşunu ile öldürülen Kemal Kurkut Davası Ocak ayında görüldü. Yapılan duruşmada sanık polis hakkında beraat kararı verildi. Ölümünün 7’inci yıl dönümünde kendisini özlemle anıyor, Suruç katliamı davasında olduğu gibi Kemal Kurkut davasında da adalet istiyoruz. Bilinsin ki bizim adalet mücadelemiz sadece mahkeme salonlarında sürmüyor. 33 Düş yolcumuzu andığımız her yer bizim için adalet mücadelesi alanıdır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemine geçildi. Anma, oturma eyleminin ardından yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunması ve atılan sloganlarla son buldu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir