Suriyeli Yazarlar Derneği’nden Türkiye’ye çağrı; Yazar Salloum’u serbest bırakın

Suriyeli Yazarlar Derneği, Türk yetkililere meslektaşı Muhammed Zaal Al-Salloum’u serbest bırakma çağrısında bulundu.

Suriyeli yazar Mohammed Zaal Al-Salloum Adana’daki bir geri gönderme merkezinde gözaltında tutuluyor. Suriyeli Yazarlar Derneği Mohammed Zaal Al-Salloum’un bir an önce serbest bırakılması çağrısını yaptı.

Suriyeli Yazarlar Derneği, yazar ve çevirmen Mohammed Zaal-Salloum’un 5 Nisan’da gözaltına alınmasına dair yazılı bir açıklama yaptı. Kimliğini yeniletmek için Göç İdaresi Beyazıt Şubesi’ne giden Al-Salloum’un orada gözaltına alındığını belirten Yazarlar Derneği, şimdi ise Zaal-Salloum’un geri gönderilmek için Adana’da bir yerde gözaltında bulunduğunu duyurdu.

Suriyeli Yazarlar Derneği tarafından yapılan açıklamada, yayınlanmış on kitabı ve birçok makalesi olan Salloum’un barış yanlısı bir aydın olduğunun altı çizilirken;

“Arap ve Türk arasındaki iletişim alanında çalışmış bir yazar ve aydın olan meslektaşımız barışçıl bir insana yakışmayacak şekilde çeşitli cezaevlerine nakledilmiştir” denildi.

Salloum’un Türkiye’nin güneyindeki Adana kentindeki gözaltı merkezlerinden birine düştüğü haberine ulaştıklarını dile getiren Suriyeli Yazarlar Birliği, Salloum’un maruz kaldığı insanlık dışı muameleye son verilmesi için Türkiye Kültür Bakanlığı dahil olmak üzere, Türk makamları, insan hakları dernekleri ile iletişime geçtiklerini belirtti.

Yazarlar Derneği, Muhammed Zaal Al-Salloum’un serbest bırakılması için mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Kaynak: Gazete Davul

İlginizi çekebilir