Reuters: ÖSO güçlerine Rojava’ya saldırı için emir verildi

Suriye’deki Türkiye destekli milis gruplar, Ankara’nın Suriye’nin kuzeyine yeni bir askeri harekat başlatması durumunda operasyona katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Reuters’a konuşan iki Suriyeli üst düzey muhalif komutan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarına “saldırı pozisyonlarına” geçmeleri için emir verildiğini bildirdi.

Muhalif komutan Abdul Salam Abdul Razak, “Hazırlık bir-iki günde biter. Türk ordusunun yanında olmaya hazır binlerce savaşçı var” dedi.

Benzer haberler

Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma…

Almanya’da aşırı sağcılık ve demokrasi karşıtlığında…

Muhalif kaynaklardan biri, Türkiye’nin potansiyel yeni harekatının amacının Tel Rıfat ve Kobani’nin kontrolünü sağlamak olacağını; böylece Cerablus ile Tel Abyad arasında bağlantı kurulacağını dile getirdi.

Türk ordusuyla temasta olduğu belirtilen bir komutan da Türkiye’nin yeni harekatının ne zaman başlayacağının belli olmadığını, hatta “bir sonraki emre kadar ertelenebileceğini” dile getirdi.

AKP Genel Başkan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu Suriye’nin kuzeyine yapılması planlanan operasyonla ilgili mesaj vermişti. Erdoğan, “Bir gece ansızın onların da tepelerine ineriz, inmeye de mecburuz” demişti.

/T24/

İlginizi çekebilir