Suriyeli Ali’yi öldüren polis hakkında ‘kasten insan öldürme’ suçundan dava açıldı

Adana’da Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın polis kurşunu ile hayatını kaybetmesi ile ilgili polis memuru Fatih Karaca hakkında “kasten öldürme” suçundan açılan davada savcı, Polis memuru Fatih Karaca hakkında “kasten öldürmeden” ceza istedi.

Evrensel’de yer alan habere göre; Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcılık mütalaasını verdi. Sanık polisin Ali El Hemdan yüzünü polise dönüp elini kaldırmasına rağmen hedef gözeterek ateş ettiğine dair görgü tanıkları ve kamera görüntülerinin dosyada yer aldığı davada savcı, sanık hakkındaki mütalaasında Karaca’nın kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi. 21 Aralık tarihine ertelenen duruşmanın sonraki duruşmasında karar verilmesi bekleniyor.

Görüntüler her şeyi ortaya koydu

Benzer haberler

Rojavalı kadın heyeti Bask bölgesi parlamenterleriyle…

Almanya’da 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bombanın…

Adana Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğünce görevlendirilmiş polis ekipleri 27 Nisan 2020’de sokağa çıkma yasaklarını denetlediği sırada Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın (18) idari para cezası ödememek için polis kontrol noktasından uzaklaşmak isterken peşinden koşan Polis Memuru Fatih Karaca, Ali El Hemdan’ı öldürdü. Polis memuru “Ayağım kaydı, oruçluydum” dese de görgü tanıkları ve kamera görüntüleri polis memurunun 15 metre mesafeden elleri havada ve yüzü kendisine dönük halde bekleyen Ali El Hemdan’a hedef gözeterek ateş ettiğini ortaya koydu.

ÇHD, polisi koruyan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu

Dava devam ederken Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi avukatları, Kiriminal Polis Laboratuvarı’nın “Kurşun sekti” raporu ile Adli Tıp Kurumu’nun tişörtteki delikten bu bilginin elde edilemeyeceği yönündeki raporunun olay yeri görüntüleri ile çeliştiğini, görevlendirilen Mülkiye Müfettişinin cinayetin üstünün kapatılması çabasına dikkat çekip bunun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. ÇHD, bu rapora dikkat çekerek Adana Valisi, Adana İl Emniyet Müdürlüğü, Polis Kriminal Laboratuvarı uzmanları ve Sanık Polis Memurunun görev arkadaşı İ.K., Adana Valiliği Basın ve Halklar İlişkiler Müdürü dahil kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinde sorumluluğu olanların tespit edilip cezalandırılması için bugün Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İlginizi çekebilir