Suriye ve İran: İsrail’le savaşa hazırız

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İsrail’le olası bir çatışmaya ve topraklarını korumaya hazır olduklarını söyledi.

Mikdad, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emirabdullahiyan’la pazar günü Şam’da görüştü. İki bakan görüşmede, Filistin’e verilecek destek konusunda atılacak adımları masaya yatırdı.

İkili görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlatan Faysal Mikdad, Suriye’nin 1948’den bu yana “İsrail’e direndiğini” söyledi.

Mikdad, “Suriye, İsrail işgaline karşı yıllarca savaştı ve yine savaşmaya hazırız. Ancak zamanına ve şekline biz karar vereceğiz” diye konuştu.

1967’den bu yana İsrail işgali altında olan Golan Tepeleri’ne dikkat çeken Suriye Dışişleri Bakanı, bölgedeki işgali sonlandırmanın en önemli önceliklerden biri olduğunu belirtirken, “Suriye bu kurtarma operasyonlarının bedelini ödemeye hazır” ifadelerini kullandı.

Mikdad ayrıca, ülkedeki ABD ve Türkiye askerlerinin varlığının gayrımeşru olduğunu ve sona ermesi gerektiğini iddia etti.

İran Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan da yasadışı şekilde Suriye’de bulunan yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini ifade etti.

İranlı bakan ayrıca İsrail ve ABD’nin Filistinlilere karşı soykırım gerçekleştirdiğini söyledi.

Abdullahiyan şunları söyledi: ”Amerika, bölgedeki savaşın kapsamını genişletmeye çalışmadığı iddiasında doğruysa Siyonist rejimi desteklemeyi bırakmalıdır, eğer Amerika Siyonist rejimi desteklemeyi bırakırsa bu rejim Gazze’ye karşı savaşı bir gün daha sürdüremeyecektir.”

 

/irna-indp/

 

İlginizi çekebilir