Suriye: Türk rejiminin Suriye topraklarında yaptığı etnik ve coğrafi temizliktir

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, “Türk rejiminin Suriye topraklarında sözde ‘güvenli bölge’ oluşturmak için yaptığı, utanç verici bir eylem ve etnik, coğrafi temizlik politikasının bir parçasıdır” açıklamasını yaptı.

Suriye resmi ajansı SANA’ya konuşan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türk ordusunun Rojava’ya yönelik bombardımanları ve son dönemde yeni bir harekat sinyali olarak değerlendirilen çabaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakanlık yetkilisi, “Suriye Arap Cumhuriyeti, işgalci Türk güçlerinin Suriye’nin kuzey doğusundaki bölge ve köylere, özellikle de bölgelere yönelik birkaç gündür başlattığı askeri harekatı reddediyor. Bu saldırılar,  Haseke’nin kuzeybatı kırsalındaki Til Temr, Abu Rasin ve diğerler yerlerde birçok sivilin ölümüne, kamu ve özel mülklere ve altyapıya büyük zarar vermesine ve düzinelerce ailenin evlerinden ve köylerinden göç etmesine neden oldu” dedi.

Benzer haberler

YSP: Ceylan Önkol’un katilleri aklandı faillerin bir teki…

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Kendimin ve ailemin…

“Türk rejiminin Suriye topraklarında sözde ‘güvenli bölge’ oluşturmak için yaptığı, utanç verici bir eylem, etnik ve coğrafi temizlik politikasının bir parçasıdır” diyen yetkili, yaşananların “Birleşmiş Milletler Şartı ve Uluslararası Hukuk tarafından reddedilen savaş suçları kapsamına girdiğini” söyledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı yetkilisi, “Suriye Arap Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler’e, tüm yasadışı yabancı güçlerin Suriye topraklarından çıkması ve bulunduğu her yerde terörü desteklemeyi durdurması, ülke genelinde güvenlik, istikrar ve ekonomik ve sosyal refahı geri getirme çabalarını tüm Suriyelilerin özlemlerini karşılayacak şekilde destekleme çağrısında bulunuyor” dedi.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir