Suriye: İsrail saldırısında İranlı askeri danışman öldürüldü

 İsrail’in Şam’a düzenlediği hava saldırısında İran Devrim Muhafızları üyesi askeri bir danışman da dahil 3 kişi öldürüldü.

İran Devrim Muhafızları Ordusunun resmi haber ajansı Tesnim’e göre, Suriye’de görevli İran Devrim Muhafızları danışmanı Saeed Alidadi Cuma sabahı Şam’ın güneyinde İsrail’in düzenlediği hava saldırısında öldürüldü.

İran medyası Alidadi’nin askeri rütbesi hakkında herhangi bir bilgi paylaşmazken kendisinden sadece “danışman” olarak bahsetti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail savaş uçaklarının bu sabah saatlerinde Şam’ın güneyindeki Seyid Zeyneb-Ekrıba yolu üzerindeki Lübnan Hizbullahı’na ait bir üsse ve Şam havaalanı yolu üzerindeki Gazlaniye bölgesine yönelik düzenlediği bombardımanda biri Lübnanlı, biri Iraklı ve kimliği belirlenemeyen bir kişi de dahil üç milisin öldürüldüğünü duyurdu.

Saldırı, 25 Aralık 2023 tarihinde  Kudüs Kolordusu komutanlarından Seyyid Razi Musavi’nin İsrail’in Şam’ın Zeynebiye semtindeki evine düzenlediği hava saldırısında öldürülmesinden yaklaşık iki ay sonra gerçekleşti.

İran Dışişleri Bakanlığı da ‘misilleme hakkının saklı tutulduğunu’ açıklamıştı. Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Musavi’nin İran ve Suriye arasındaki askeri işbirliğini koordine ettiğini söylerken, İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, Musavi’nin Şam’ın güneydoğusundaki Seyyide Zeyneb bölgesindeki bir hava saldırısında öldürüldüğünü bildirmişti.

Geçen ay (20 Ocak), İran Devrim Muhafızları istihbarat işlerinden sorumlu komutan yardımcısı Haj Sadık Omidzadeh ve yardımcısı Hac Golam Moharram İsrail saldırısında öldürülmüştü.

Söz konusu isimleri, İran Devrim Muhafızları’nın Telegram kanalı duyurdu. İki üst düzey ismin yanı sıra iki İranlının daha öldürüldüğü kaydedilirken çok sayıda Suriye askerinin de hayatını kaybettiği iddia edildi.

İsrail saldırıların sorumluluğunu resmi olarak üstlenmedi.

 

/rd/

İlginizi çekebilir