Suriye: Amerika’nın saldırıları uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor

Suriye hükümeti, ABD’nin Suriye ile Irak  sınırına yönelik bombardımanını kınadı ve saldırıların “uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini” kaydetti.

Dün gece ABD savaş uçaklarının Suriye’nin kuzey doğusuna düşen Irak sınırındaki Deyrezor vilayetinde İran destekli grupların kontrolündeki bölgeleri bombalanmasına ilişkin Suriye Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı.

“ABD terör saldırılarını yeniden canlandırmaya çalışıyor”

Suriye devlet ajansı SANA’da yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün şafak vakti Amerika Birleşik Devletleri, Suriye topraklarına yeni bir saldırı gerçekleştirerek, Suriye’nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve halkının güvenliğine yönelik ihlal kayıtlarına yenilerini ekleyerek, küresel istikrarsızlığın ana kaynağı olduğunu, askeri güçlerinin ülkelere, halklara ve egemenliklerine yönelik saldırılarıyla uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini, yaptıklarının Ortadoğu bölgesindeki çatışmayı çok tehlikeli bir şekilde körüklemeye hizmet ettiğini bir kez daha kanıtlamıştır.”

Açıklamanın devamında “Bu saldırının, ABD’nin terör faaliyetlerini yeniden canlandırmaya çalıştığı, Suriye güçlerimizin ise terör örgütü IŞİD’in kalıntılarına karşı mücadele ettiği Suriye’nin doğu bölgesini hedef alması şaşırtıcı değil” denildi.

Suriye Dışileri Bakanlığı açıklamasında, “Suriye Arap Cumhuriyeti, Amerika’nın bu bariz ihlalini kınarken, Amerikan yönetiminin bu saldırıyı meşrulaştırmak için öne sürdüğü tüm bahaneleri ve yalanları kategorik olarak reddediyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ABD’nin ‘Birleşmiş Milletler hükümleri ve uluslararası hukukun ilkelerini’ ihlal ettiği, BM Güvenlik Konseyi’nin ise bu konuda tavır almadığı belirtildi.

Suriye Savunma Bakanlığı: Çok sayıda sivil ve asker yaşamını yitirdi

Öte yandan Suriye Savunma Bakanlığı ülkenin kuzey doğusunda çok sayıda yerleşim yeri ve askeri noktanın hedef alındığı saldırıda çok sayıda sivil ile askerin yaşamını yitirdiği, bir o kadarının ise yaralandığını duyurdu. Bakanlık ölü ve yaralı sayısına ilişkin ayrıntı vermezken Amerikan saldırılarının hedef aldığı bölgenin, Suriye ordusunun IŞİD’in kalıntılarıyla mücadele ettiği bölgeyle aynı olduğunu dile getirdi.

Bakanlık, “Bu, ABD ve askeri güçlerinin bu örgüte dahil olduğunu ve onunla ittifak kurduğunu ve onu hem Suriye’de hem de Irak’ta her türlü kirli yola başvurarak bir saha kolu olarak yeniden canlandırmaya çalıştığına işaret etmektedir” dedi.

ABD uçakları Deyrezor vilayetine bağlı Elbukemal ile Meyaddin bölgelerine, Suriye rejimi ordusu saflarında yer alan İran destekli gruplara ait 11 hedefi vurdu.

 

/rd/

İlginizi çekebilir