Sur’da yakınlarını kaybedenler Hakan Arslan’ın ailesini ziyaret etti

Sur’daki sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamımın yitirenlerin aileleri, cenazesi 7 yıl sonra bir torba içerisinde babasına teslim edilen Hakan Arslan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. 
Benzer haberler
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin aileleri, 7 yıl aradan sonra 29 Ağustos tarihinde cenazesi torba içerisinde babasına verilen Hakan Arslan için Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Çavuşlu Mahallesi’nde kurulan taziyeyi ziyaret etti. Taziyeye, ailelerin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Erzurum ve Karayazı örgütü yöneticileri katıldı.
Taziyedeki saygı duruşundan sonra kısa bir konuşma yapan Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanı Meryem Soylu, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin Kürtlerin onuru, geleceği ve aydınlığı olduğunu söyleyerek, “Bize tahammülleri yok. Bir anne ve baba, 7 yıl boyunca çocuklarının cenazesini aradı. 7 yıl sonra Hakan Aslan’ın cenazesi bir torba içerisinde babasına teslim edildi. Bu yapılarak Kürtlerin korkutulabileceği zannediliyor. Bitireceklerini zannediyorlar. Ama bilmiyorlar ki, Hakan şahsında her bir Kürt genci yüz Kürt gencine dönüşüyor. Bilmiyorlar ki, Kürtlerin öfkeleri, kinleri yüz kat daha artıyor” dedi.
‘İNSANLIKTA KARŞILIĞI YOK’
Soylu, Kürt cenazelerine dönük saldırıların, insanlıkta hiçbir karşılığının olmadığını belirterek, insanların ölülerine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Soylu, “Ama öyle vahşi bir devlet var ki karşımızda, mesele Kürt olunca hiçbir hak tanımıyor” şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan Hakan Arslan’ın babası Ali Rıza Arslan, taziye ziyaretleriyle yükünün hafiflediğini, taziyeye katılıp kendileriyle dayanışan herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Hakan Arslan’ın ailesi taziyeye gelen heyetle birlikte mezarlık ziyaretini gerçekleştirdi.
/MA/
İlginizi çekebilir