Suna Alan’ın ‘Tu Bihata’ teklisi dijital platformlarda yayınlandı

Sözleri modern Kürt edebiyatının önemli şairlerinden Arjen Ari’ye ait olan ‘Tu Bihata’ ( Gelseydin) stranını sanatçı Suna Alan bestelemiş.‘Tu Bihata’ Arjen Arî’nin sınırlara sıkışmış bir sevda şiiri… Sınırın öte yakasındaki sevgiyi, özlemi, beklemeyi anlatan çarpıcı bir şiir…

Tu bihata, kaniyek din li Xanikan zêde d’bû
Tu bihata, Nêrgizlokê j’êvar de rêber bû
Tu bihata, xewlecî bû binê pirê;
Kîjan xofê nehişt ku tu bidî rê
Xayînê, tu bihata
Ev dil li dû te Binxet nedibû! .

 

İngiltere’de bulunan Red Music etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlanan eserin aranjeleri Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerinden Barış Güney imzasını taşıyor. Çalışma için Alan’a gitarda Berdin Pamukçu, bas gitarda Giulio Granchelli, trompette Atakan Gözetlik, trombonda Güneş Karaduman ve ritimlerde Ömer Aslan eşlik ediyor. Eser için ayrı bir özen gösterilen ve rönesans tablolarını andıran kapak resim çalışması ise Çiğdem Boru’nun imzasını taşıyor.

Suna Alan hakkında  

Londra’da yaşayan Kürt Alevi şarkıcı Suna Alan, geleneksel Kürt dengbêj müziğinin ve İzmir’de zengin bir kozmopolit kültür ortamının içinde büyüdü. Müziğinin ana odağı, Kürt folk şarkıları olan Alan’ın repertuarı Ermenice, Rumca, Arapça, Sefarad ve Türkçe şarkıları da içermektedir.

İngiltere merkezli Brush & Bow isimli yaratıcı gazetecilik platformu, 2018’de ‘’Kadın Rol Modelleri Projesi’’ kapsamında Suna’nın portresine yer verdi. Alan, ”Müzikte Kadınlar” konser dizisi kapsamında Southbank Centre’da sahne aldı. İngiltere’nin önemli müzik okullarından biri olan SOAS Üniversitesinin oluşturduğu SOAS Kurdish Band ve SOAS Rebetiko Band projelerinde de müzik çalışmalarını sürdüren Alan, İngiltere ve yurtdışında çok sayıda konser ve festivallerde sahne almaktadır.

 

Suna Alan – Tu Bihata: https://youtu.be/fWR-6LlsNmg

Tüm dijital platformlar: https://ffm.to/suna-alan-tu-bihata

 

İlginizi çekebilir