Sullivan: Türkiye’ye F-16 satışını Kongre’nin ne zaman onaylayacağı bilmiyorum

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Türkiye’ye F-16 satışının Biden tarafından desteklendiğini ancak Kongre’nin bunu ne zaman onaylayacağını bilmediğini belirtti.

NATO Zirvesi kapsamında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan ve burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sullivan, Türkiye’nin ABD’den F-16 talebine Başkan Joe Biden’ın olumlu baktığını ve bu satışı desteklediğini belirtti. Böylesi bir satışın ABD’nin çıkarları ile de uyumlu olduğunu vurgulayan Jake Sullivan, “Biden bu süreci, Kongre ile istişare halinde ilerletmek istiyor” dedi. Sullivan, bir gazetecinin, Kongre’nin Türkiye’ye F-16 satışını ne zaman onaylayacağı yönündeki sorusuna ise, “Bu konuda net bir tarih veremem ancak Kongre üyeleri ile temastayız” yanıtını verdi. ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gün içinde bir araya geleceğini de hatırlatan Sullivan, iki liderin ikili ve bölgesel, pek çok konuyu ele alacağını aktardı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğini ülkesi ABD’nin desteklediğini ifade eden Sullivan, diğer yandan “NATO’nun NATO, AB’nin ise AB olduğunu” ve “Bu iki konunun birbiriyle ilişkili olduğunu düşünmediklerini” dile getirdi.

Benzer haberler

Politico: Amerika, İsrail’e yıl sonuna kadar süre…

Kobani Davası’nda tüm talepler reddedildi

Ukrayna’nın NATO üyeliği

NATO Zirvesi’nin ana gündem maddelerinden biri olarak öne çıkan, Ukrayna’nın olası İttifak üyeliğine dair soruları da yanıtlayan Jake Sullivan, NATO’nun, Ukrayna için üyeliğe yönelik bir “reform süreci” hazırladığını dile getirdi. Ukrayna’nın olası NATO üyeliği ile ilgili olarak ise bir takvim veremeyeceğini belirten Sullivan, NATO’yu Rusya ile bir savaşın içine çekeceği için, Ukrayna’nın NATO bünyesine hemen dahil edilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Sullivan ABD Başkanı Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Çarşamba günü Vilnius’ta görüşecekleri bilgisini paylaştı.

 

/DW Türkçe/

İlginizi çekebilir