Sudani: IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin misyonunu sona erdirmek istiyoruz

 Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin ülkedeki misyonunu sona erdirmeye çalıştıklarını belirtti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ı ziyaret eden İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, başkent Bağdat’ta Irak Başbakanı Sudani ile bir araya geldi.

Sudani, ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak’ta bulunan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin ülkedeki misyonunu sona erdirmeye çalıştıklarını söyledi.

Benzer haberler

Gazze’nin kuzeyine ilk kez havadan paraşüt ile insani…

Havada bomba paniği: ABD uçağı acil iniş yaptı

Irak güçlerinin artık iyi durumda olduklarını belirten Sudani, güvenlik güçlerine eğitim, istişare ve istihbarat desteği sağlayan koalisyon güçleri ile yeni bir döneme geçmek istediklerini dile getirdi.

Sudani, koalisyon güçlerinin önemli bir parçası olan İspanya’nın IŞİD karşıtı mücadelede Irak’a vermiş olduğu desteği unutmadıklarını ifade etti.

Son günlerde Irak’taki koalisyon güçlerine yönelik saldırılara işaret eden Sudani, hükümetin bu saldırılara yönelik tepkisinin net olduğunu ve bu tür saldırıların Irak’ın istikrarı ve güvenliğini hedef aldığını belirtti.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir