Steinmeier: Almanların işlediği suçlar için af diliyorum

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Polonya’da Varşova Gettosu Ayaklanmasının 80’inci yıldönümü anma töreninde Almanların işlediği suçlar için özür diledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Polonya’da Varşova Gettosu Ayaklanmasının 80’inci yıldönümü anma törenine katıldı.

Steinmeier törende yaptığı konuşmada “Bugün karşınızda duruyor ve Almanların burada işlediği suçlar için af diliyorum” dedi.

Varşova Gettosu Ayaklanmasını anmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde konuşan ilk Alman Cumhurbaşkanı olan Steinmeier, Almanlar olarak sorumluluklarının farkında olduklarını kaydetti, “Sorumluluğumuz sınır tanımıyor” dedi.

Steinmeier şöyle konuştu:

“Almanlar bir insanlık suçu olan Şoa’yı (Shoah) titizlikle planladı ve gerçekleştirdi. Almanlar Avrupalı Yahudilere, Varşovalı Yahudilere zulmetti, köleleştirdi, sözle ifade edilemeyecek insanlık dışı bir acımasızlıkla öldürdü.”

Polonya’da ve İsrail’de birçok insanın bir insanlık suçu olan Şoa’yı işlemelerine rağmen Almanlarla barıştığını ve onlara “uzlaşı armağan ettiğini” dile getiren Steinmeier, “(Bu) Bekleyemeyeceğimiz ve beklemememiz gereken bir hediye” dedi. Steinmeier sözlerini,  “Barışma mucizesini korumak ve geleceğe taşımak zorundayız ve bunu istiyoruz” diye sürdürdü.

Steinmeier konuşmasının sonunda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasına da değinerek, Almanya’nın kararlı bir şekilde Ukrayna’nın yanında olduğunu yineledi.

“Direnişçiler cesaret sembolü”

Steinmeier’den önce söz alan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “Bugün Varşova Gettosu’nun kahramanları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. “Benim için ve pek çok Polonyalı için onlar her şeyden önce cesaret, kararlılık ve cesaretin sembolüdür” diye konuşan Duda, “Polonya Yahudilerinin ne kadar cesur olduklarını unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Törene katılan İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da “Varşova Gettosu’ndaki insanların sergiledikleri cesareti övdüğü konuşmasında, “Onlar inanç ve umutla doluydular. Şoa’nın anısı görecelileştirilmemeli. Mutlak kötülüğü Naziler ve onların yardımcıları somutlaştırırken, mutlak iyilik de kurbanlar ve tüm direnişçiler tarafından temsil ediliyor” dedi.

/DW/

İlginizi çekebilir