Soylu Diyarbakır’a gitti: Ne Avrupa’dan ne Amerika’dan aman dileyeceğiz

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu“Her geldiğimde gelişen bir Diyarbakır görüyorum. Her geldiğimde yüzleri daha fazla gülen Diyarbakırlılar görüyorum. Her geldiğimizde emrinde olmaktan büyük bir onur duyduğum Diyarbakırlı hemşehrilerimizi görüyorum” dedi.

Diyarbakır’da konuşan Soylu, “Bizi kaosa sokmazlarsa sıkıntıya sokmazlarsa başka bir şeylerle uğraşırız. Bir taraftan Hanımelleri Çarşısı’nı açarız. Diğer taraftan 1,5 milyarın üzerinde yatırımla 1500 kişinin çalışacağı işyerleri açarız, yeni sanayi sitelerini açarız” dedi.

Kentteki temasları kapsamında Valiliği ziyaret eden Soylu, basına kapalı toplantıda Vali Münir Karaloğlu ile görüştü.

Bakan Soylu, buradaki ziyaretinin ardından Merkez Kayapınar ilçesinde 3. Sanayi Sitesi’ndeki patlamanın meydana geldiği iş yerine geçti ve burada incelemelerde bulunduktan sonra yetkililerden bilgi aldı, esnaf ile görüştü, kendilerine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Soylu, ardından Kayapınar Belediyesince düzenlenen “Hanımeller Çarşısı açılışı ve 100 bin adet kitap dağıtım töreni”ne katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Hanımeller Çarşısı’nda kadınların el emeğinin ve samimiyetinin içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Kayapınar Belediyesinin hizmet etmekten mutlu olduğunu dile getiren Soylu, 24 saat boyunca Doğu ve Güneydoğu’nun her tarafında huzur olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bağdat, Suriye ve etrafımızdaki coğrafya dünyanın en huzurlu coğrafyası olacak”

“Kim ne oyun kurarsa kursun o kadar büyük bir özgüven içerisinde söylüyorum ki, o kadar ağzım dolu dolu ve inanarak söylüyorum ki, göreceksiniz Diyarbakır’ın çocukları bu ülkenin en başarılı doktorları, en başarılı mühendisleri olacaklar. Bizim bir yeminimiz ve sözümüz var. Bunu yapacağız. Valla Bağdat, Suriye ve etrafımızdaki coğrafya dünyanın en huzurlu coğrafyası olacak. Bunu bizler başaracağız ve gerçekleştireceğiz. Onun için yapacağımız çok iş var. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar. Bu coğrafyanın üzerine kargaşa ve kavga elbisesini biçmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. Ne Avrupa’dan ne Amerika’dan aman dileyeceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Sonra da kuzu kuzu buraya gelecekler. Bunu hep beraber sağlayacağız. Dünya da biz de sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. Boynumuz bükük değil ve boynumuz dik. Allah’a şükürler olsun ki biz öyle bir milletiz ki, öyle bir inancın mensuplarıyız ki komşusu açken kendisinin tok yatmasını endişe olarak gören bir inancın mensuplarıyız. Öyle bir kültürün ve medeniyetin mensuplarıyız ki bir günüyle ertesi gününü eşit tutmayı ziyanda sayan bir milletin mensuplarıyız. Çok çalışacağız ve çok gayret göstereceğiz.”

/T24/

İlginizi çekebilir