Sönmez: Hasta tutukluların tahliye edilmemesi insanlık suçudur

Hasta ve infazları yakılanların aileleri, Van Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti 111’inci gününde devam ediyor. Bugünkü eylemi, Van F Tipi Cezaevi’ndeki Botan Timur’un annesi Aslıhan Timur, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki Sedat ve Necmettin Abi’nin annesi Naciye Abi ve aynı cezaevindeki Hakan Bilekçi’nin babası Cevdet Bilekçi ziyaret etti. Nöbeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gürpınar İlçe Örgütü yöneticileri ziyaret etti.
‘BU HUKUKSUZLUĞU KABUL ETMİYORUZ’
Ziyarette konuşan HDP Gürpınar İlçe Eşbaşkanı Fesih Sönmez, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit uygulamalarını anımsatıp tüm cezaevlerine yayılan tecridin bir an önce sonlandırılmasını istedi. Cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkati çeken Sönmez, “Hasta tutukluların tahliye edilmemesi, bir insanlık suçudur ve bunu kabul etmiyoruz. Cezaevlerinde büyük bir tecrit var. Cezaevlerinde insan hakları ihlali yaşanıyor. Tutuklulara dönük insanlık dışı uygulamalar var. Bu tür hukuksuzlukları kabul etmiyoruz” vurgusu yaptı.
BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLMELİ
Cezaevlerindeki tutuklulara dönük yapılanlarla Kürt halkının sindirilmek istenildiğini kaydeden Sönmez, “Kürt halkı terbiye edilmek isteniliyor, ancak bunu başaramazlar. Aysel Tuğluk gibi birçok ağır hasta tutuklu var. Bu insanlar, bakıma muhtaç insanlarıdır. Hasta tutukluların cezaevlerinde bulunması insanlık suçudur, bir an önce tahliye edilmelidirler. Toplumun tüm kesimi de cezaevindekilerin sesi olmalıdır” diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.

 

/MA/

İlginizi çekebilir