SOHR: Rus askerleri Eyn İsa’ya geri döndü

Pazar günü Eyn İsa üssünden çekilen Rus güçlerinin, Pazartesi günü şafak vakti, Rus askerlerini taşıyan 8 zırhlı aracın üsse dönerek, Rus bayrağı çekti.  

Rus güçleri, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) Suriye’nin kuzeydoğusundaki Eyn İsa kasabası yakınlarındaki bölgelerden çekilmesi için saha baskısı uygularken diğer yandan Moskova, İdlib’deki savaşan grupların kontrolündeki bölgeler ile Suriye’nin kuzeybatısındaki rejim bölgeleri arasında bir ‘insani koridor’ açıldığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün, SDG’nin, Rakka vilayetinin kuzey kırsalında yer alan Eyn İsa’nın doğusundaki Muşeyrife köyünde Türkiye yanlısı ‘Süleyman Şah’ adlı Suriyeli muhaliflerin yer aldığı gruba yönelik düzenlediği füzeli saldırıda, grubun 3 üyesinin öldüğünü yaklaşık 7 üyesinin ise yaralandığını belgelediğini bildirdi.

Bu olay, Türk güçlerinin, Halep-Hesekê yolu çevresindeki Huşan ve Ebu Sarra köylerinin yanı sıra Eyn İsa’nın doğusunda bulunan siloların çevresindeki bazı bölgeleri güçlendirme çalışmaları yapan SDG’ye ait kamyonu hedef alan bombardımanlarının ardından gerçekleşti.

Benzer haberler

Rusya Eyn İsa’ya geri döndü

SOHR, Pazar günü Ayn İsa üssünden çekilen Rus güçlerinin, Pazartesi günü şafak vakti, Rus askerlerini taşıyan 8 zırhlı aracın üsse dönmesi ve Rus bayrağı çekilmesi üzerine tekrar bölgeye dönme kararı aldığını bildirdi.

Rusya’nın kısa süreli ayrılığında ardından üsse dönene kadar ne gibi kazanımlar elde ettiği hakkında henüz bir bilgi verilmediğine dikkati çeken SOHR, Rusların, SDG’yi kışkırtmasının ve her seferinde geri çekilme tehdidinde bulunmasının, özellikle Türkiye’nin bu geri çekilmelerden birinin ardından gerçekleştirebileceği bir askeri operasyonundan çekinen bölge halkının öfkesini uyandırdığını belirtti.

/Basnews/

İlginizi çekebilir