Sinan Çiftyürek: Şeyh Said ve 46 Arkadaşının Mezar Yerleri Açıklanmalıdır

29 Haziran 1925’te idam edilen Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerleri, üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen, aileleri ve sevenleri tarafından halen bilinmiyor. Aradan geçen 98 yılın sonunda kamuoyunda mezar yerlerinin açıklanmasıyla ilgili talep ve beklentiler güncelliğini koruyor.

Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Sinan Çiftyürek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına bir soru önergesi vererek Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin açıklanmasını talep etti.

Sinan Çiftyürek verdiği soru önergesinde Cevdet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

  • Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerleri nerededir?
  • Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin 98 yıldır ailelerine bildirilmeme gerekçesi nedir?
Benzer haberler

Politico: Amerika, İsrail’e yıl sonuna kadar süre…

Kobani Davası’nda tüm talepler reddedildi

  • Şeyh Said ve arkadaşlarının idamına karar veren İstiklal Mahkemesi başkanı ile üyeleri belliyken Mahkeme tutanaklarına erişim yasağı neden devam etmektedir?
  • Son 21 yılda Şeyh Said ile arkadaşlarının naaşlarının ailelerine teslimi için herhangi bir çalışma yürütülmüş müdür? Mezar yerlerinin ailelere açıklanmasıyla ilgili bir çalışma yapmayı planlamakta mısınız?
  • Şeyh Said ve sonrası yüzlerce Kürt şahsiyetin mezar yerinin ailelerince bilinmediği düşünüldüğünde, yüz yıldır mezar yeri saklama politikasının sebebi nedir?
  • Devlette bulunan Şeyh Said’in vasiyetinin ailesinden ve kamuoyundan saklanma gerekçesi nedir?
  • Şeyh Said ve arkadaşları başta olmak üzere naaşları saklandıkları için mağdur olan ailelerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir girişimde bulunulması planlanmakta mıdır?

 

 

 

İlginizi çekebilir