Şêxo: Ma Xalê Meheme’den ciger istisen

Diyiler Tayyip Erdogan dêmiş „Galip, Diyarbakır’i istiyem.“

Yalan dogri bilmiyem hema Yeni Yaşam gestesi yazmişsa dogridır, ben onlara inaniyam, onlari seviyem. (Sız de sevın, hema nerde gordız bi tene alın, oxiyın.)

Valla baxın ben elî oqılından terkem hema heftada bi tene aliyam, kendıme heceliyerag oxiyam. (Bıliyem her gun çıxî ma hani êdebıliyem her gun oxiyayım, heceliyerag o qeer oli.) Başınızi agırtmiyayım, Erdoxan demiş “Diyarbakır’i istiyem.” Yaw ma kimse de kaxmi dêmi „Ma Xalê Meheme’den ciger istisen, hama ögüne gele!“ Gere hema her şêyî ben söliyeyim.

Sonra yox efendım Şêxo’nın çetelastigi war, siyasî mesaj vêri, üstımızde eskerî vesayet kuri û felan û bêvan.

Bin kere söledim size, Hesip Qeplan’a çetelastigi ben vermedım, ben quşlari de seviyem. Dort çıft teqlecî guvercînım war wî! Çetelastik meselesini çox uzatisız, beni acız êdisız. Çetelastik benım aksesuarımdır. Hani kadınlara diyisız niye kupe taxisan, ben de kendıme boynıma çetelestik taxiyam, ma qebehettır? Heqet Hesip Qeplan nêrde? Diyiler kendine bi tene Kangal almiş, Awrupa’da gezi. Yalan dogri bilmiyem.

Neyse, koni dagılmasın, Hesip Qeplan’dan size sonra behsêderem.

Allah’an hani yaptıglari oli? „Ben Diyarbakır’i istiyem?“ Yaw hele bi sorın, hani Diyarbakır sızi isti? İstise hema alın, sızın olsın hema bi telaq istemi, ben bıliyem… Ma kaxax yalan atag? Gestede oxıdım, kim yazmişti xatırlamiyam, zaten bi başliyam bu koşe yazilarina, biti, başıni xatirlamiyam.

Siyasi abêler illehim meseleyi bingbangtan alilar, bugıne getıriler…

Aqlımda kalan, hevalê nivîskar dêmişti „Gere xax da yönetimin içinde ola, demokrasi gere radikal ola, tûj ola…“

Dogri diyi walla. Hani Erdogan kimi dinli? İja xaxi dinliyecag… Sız size ayıx olın, çayınızi demleyın, he he, diyin, wextî geldıgınde de oyınızî „kendınıze vêrın.“

 

İlginizi çekebilir