Tara Mamedova’nın yeni çalışması ‘Qîza Min’ bugün dijital platformlarda yayınlanacak

Sevilen Kürt sanatçısı Tara Mamedova’nın yeni çalışması, “Qîza Min” (Kızım) bugün saat 17:00’de tüm dijital platformlarda yayınlanacak.

Sanatçı yeni çalışmasının kendisi için çok özel olduğuna dikkat çekerek bu eserini tüm anne ve babalar adına kız çocuklarına hediye ettiğini belirtti. Sanatçı, ilk kez Erivan Radyosu’ndan dinlediği bu kılamdan çok etkilendiğini de ifade etti.

Tara Mamedova, Kürt anne ve babalarından kız çocuklarına yazılan çok az sayıda kılam olduğuna da dikkat çekti ve şunları söyledi:

 “Qîza Min eserinin de , klasik Kürtçe şarkıların hepsinin de bir hikayesi, tarihi ve büyük bir edası vardır. Ama ‘Qıza Min’ kılamı benim  için çok özeldi. Bugüne kadar Kürtlerde erkek çocukları için pek çok şarkı söylendi ya da öyle gösterildi, ancak kız çocukları hakkında çok az şarkı söylendi. Bir anne olarak ben bu şarkıyı çok sevdim ve bu kılamı modern formlarda tekrar söylemek istedim. Bu eseri kızlarını çok seven tüm anne ve babalara ithaf etmek istiyorum.”

Sanatçı ayrıca eserin, Casimê Cerdo’ya ait olduğu bilgisini de verdi. Eserin tüm Kürt anne ve babalarının saf sevgisini dile getirdiğini belirterek, ”Besê ve Xasê adlı iki kız çocuğunun ismini öne çıkaran bu kılam çocukluk, anne kucağı, dil, kültür ve saf sevgi gibi pek çok şeyi hatırlatıyor” dedi.

Tara Mamedova Kimdir?

Kürt müziğinin önemli sanatçılarından Tara Mamedova’nın yaşam serüveni 1983 yılında Kırgızistan Kok-Yangak şehrinde başlar. Sekiz yaşına kadar Kökcangak’ta (Көк-Жаңгак) yaşayan sanatçı, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra ailesiyle birlikte Rusya’nın Saratova şehrine göç eder. 1996 yılına dek Saratova’da kalan sanatçı; müzik, dans ve tiyatro eğitimi için Moskova Yaroslavl’a taşınır, Yaroslavsl Music &Art School ‘da eğitim almaya başlar.

Aslen Kürdistan’ın Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinden Kürt bir ailenin çocuğu olan Tara Mamedova’nın sanata olan tutkusunu ve ilgisini tetikleyen en önemli kişi annesidir.

Çocukluğundan itibaren annesinin sesiyle büyüyen ve büyülenen Tara Mamedova, aynı zamanda öğretmen olan annesinin çeşitli yönlendirmeleriyle sanatın farklı dallarında da eğitim alır. Henüz müzik kariyerine resmen başlamadığı o dönemde, konservatuar eğitimi için Fransa ‘ya yerleşir.  Müzik eğitimi devam ederken aynı zaman da sokaklarda Jazz müziği yapan gruplarla tanışır. Bu süreçte müzik eğitimini tamamlarken aynı zamanda dil eğitimi de alır. Çocukluğu boyunca kulaklarından sesi hiç gitmeyen Rus Romans müziğinin tınılarını, ana dili Kürtçe ve Kürt müziğiyle birleştirerek 10 yıl süresince yaptığı birçok deneysel Folk ve Jazz müziğinde kendi sesini bulur. Kendine has müzik anlayışıyla köklerine de tutunmak isteyen sanatçı müzikteki yolculuğunu anlamlandırmak için Türkiye’ye gelir.

Tara Mamedova müzik kariyerine 2010 yılında 4 parçadan oluşan bir çalışmasıyla giriş yapar. 2014 yılında Türkiye’ye yerleşen sanatçı Türkiye’de çeşitli illerde yüzlerce konserler verir.  2015 yılında ilk albümü “Ax” ortaya çıkar. 2018 yılında ise Live Studio Sassion İstanbul albümünü çıkarır. 2021’de Giran albümünu çıkarır. 2022 de ise Zîv albûmû, Xuçê, Seva Çi ve Gulşirînê ile yeniden dinleyicisiyle buluşur. Tara Mamedova müzik kariyeri boyunca çok çeşitli ve önemli projelerde de yer almıştır.  Sanatçı Tara Mamedova, dünyaca ünlü söz yazarı ve besteci Yasmin Levy gibi sanatçılarla diğer ünlü sanatçılar için ortak besteler yapmıştır.  Bu sanatçılar arasında Ünlü Rus devlet ve Unesco sanatçısı Zara Mgoyan için de 5 bestesi vardır.

5 dil bilen sanatçı, müzik çalışmalarına çok katmanlı kültürel birikimini de katarak evrensel müzik yapma yolunda ilerlemektedir. Kürt sanatçı Tara Mamedova, sahnede sadece anadilinde değil aynı zamanda Rusça, Fransızca, Türkçe, Soranice, Zazaca şarkılar söylemektedir. Uzun süredir Türkiye’de yaşayan müzik kariyerini de İstanbul ‘da sürdüren Tara Mamedova evli ve bir çocuk annesidir. Pandemi döneminde de müzik çalışmalarına ara vermeden devam eden Tara Mamedova, yakın zamanda yeni çalışmaları ile hayranlarıyla buluşmaya hazırlanmaktadır.

İlginizi çekebilir