Serbest bırakılan İranlı gazetecilere “başörtü kurallarına uymamaktan” dava açıldı

İran’da Mahsa Amini’nin katledildiğini haberleştiren gazeteciler, Elahe Muhammedi ve Nilüfer Hamedi tahliye edildikten saatler sonra yeni bir dava açıldı.

 

Benzer haberler

DEM Parti: Türkiye Dolmabahçe Mutabakatı’na geri…

Süryani Askeri Meclisi: Türkiye’nin SİHA saldırısı…

İran’da Mahsa Amini’nin katledildiğini haberleştiren gazeteciler, Elahe Muhammedi ve Nilüfer Hamedi tahliye edildikten saatler sonra yeni bir davayla karşı karşıya kaldılar.

İran’da Mahsa Amini’nin katledildiğini haberleştiren ve 17 aydır tutuklu bulunan gazeteciler Elahe Muhammedi ve Nilüfer Hamedi’nin tahliye edildiği açıklanmıştı. İran rejiminin Adalet Sarayına bağlı Mizan Haber Ajansı 400 günden fazla süren tutukluluğun ardından 10 milyar tümen kefaletle serbest bırakılan Elahe Muhammedi ile Nilüfer Hamedi için yeni bir dava açıldığı bildirildi.

Tahran’daki Evin cezaevinden çıktıktan sonra başörtü kurallarına uymayarak fotoğraf yayınladıkları nedeniyle iki gazeteciye yeni dava açıldığını duyuran Mizan Haber Ajansı,  Muhammedi ve Hamedi’nin yurtdışına çıkış yasağının olduğunu da bildirmişti.

İran’da Shargh ve Hammihan gazetelerinde çalışan Nilüfer Hamedi ve Elahe Muhammedi, 16 Eylül’de ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Jina Amini’nin hastanedeki görüntüleri ve anma merasimini paylaştıkları için 17 aydan fazla tutuklu kaldılar. “Milli güvenliğe tehdit” suçundan Elahe Muhammedi 12 yıl ve Nilüfer Hamedi 13 yıl hapis ceza istemiyle yargılanıyorlar. (Evrensel)

İlginizi çekebilir