Şentop’tan fezleke açıklaması: Milletvekilliği düşer

Türkiye Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeyle ilgili olarak, “Anayasa, kesin hükmü esas alıyor, ‘Kesin hüküm verildikten sonra, bu Genel Kurul’a bildirildikten sonra milletvekilliği düşer’ diyor. Bireysel başvuru süreci sonra çıkmış. Bireysel başvuru sürecine ilişkin bir şey yapılacaksa, hukuki düzenleme yapılması gerekir. Biz, önce Anayasa’nın sözüne uygun davranmak zorundayız.” dedi.

Şentop, “Meclis açısından üzücü olduğunu söylemek isterim, bu kadar (dokunulmazlık) dosya sayısının ve dosyaların içeriğinin” diye konuştu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Enis Berberoğlu’nun dosyalarının Meclis’e gelmediğini belirten TBMM Başkanı Şentop, “(Dokunulmazlık fezlekeleri) Karma Komisyon, dosyanın içeriklerine bakarak karar verecektir.” ifadelerini kullandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile grup başkanvekillerinin de aralarında bulunduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında, ‘Kobani soruşturması’ kapsamında fezleke hazılamıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi de HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onamıştı.

Yargıtay kararının Meclis’te okunmasıyla birlikte Gergerlioğlu’nun vekilliği düşmüş olacak ancak Euronews’in haberine göre Meclis Başkanı Şentop’un, söz konusu kararı okumayı erteleyebileceği iddia ediliyor.

 

İlginizi çekebilir