Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun yeni başkanı: Türkiye’ye F-16 satışı kararında İsveç dışında başka konular da etkili olacak

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını Bob Menendez’den devralan Senatör Ben Cardin, Türkiye’nin F-16 satın alma talebini değerlendireceğini ve İsveç’in NATO üyeliği dışında başka konuların da kararında etkili olacağını söyledi.

Ben Cardin görevi devralmasından bir gün sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yönetimle pek çok konuda görüşmem gerekiyor. Çünkü bu tek bir meselenin ötesinde ve bunu anlamam gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer haberler

Netanyahu: İran Kuzey Kıbrıs’ı terör için kullanıyor

Ürdün ve Katar: Bölge radikalleşebilir

Demokrat Senatör Cardin, dün NATO büyükelçiler toplantısında Türk yetkililerle İsveç’in NATO üyeliğini görüştüğünü belirtti.

Cardin, “Önümüzdeki ayın ilk kısmında bunun halledileceğini iddia ediyorlar. Bu doğruysa o zaman en azından NATO konusunu çözmüş olacağız. Ancak önümüzdeki süreçte NATO katılımına ek olarak görüşmelerimizin parçası olması gereken başka konular da var” diye konuştu.

Türkiye 2021 yılı Ekim ayında 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 adet de modernizasyon kiti alma talebinde bulunmuştu.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun eski başkanı Bob Menendez, İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasının yanısıra Yunanistan’la ilişkilerde gerilimin düşük seyretmesi, insan hakları konularında ilerleme gibi koşulları gözettiğini belirterek, Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkmıştı.

ABD’nin başka ülkelere silah ve askeri ekipman satışı ABD Kongresi onayına tabii. Menendez’in hakkındaki rüşvet iddialarının ardından dava sonuçlanıncaya kadar Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığından ayrılmış olması Türkiye’de F-16 sürecine ilişkin beklentileri artırmıştı.

VOA Türkçe’ye konuşan Amerikalı uzmanlar, Menendez’in ardından Ankara ve ABD Kongresi arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç ihtimali olabileceğini söylemekle birlikte ilişkilerdeki sorunların tek bir kişinin ötesinde olduğuna da dikkat çekmişti.

/voa/

İlginizi çekebilir